7

11 sposobów na dom bez alergii

11 sposobów na dom bez alergii

Mieszkam w Rybniku. To miasto, które niczym szczególnym nie wyróżnia się spośród innych. Normalne, średniej wielkości miasto na południu Polski.
Dopiero gdy przychodzi jesień i temperatura spada na tyle, że rozpoczyna się sezon grzewczy, Rybnik staje się miejscowością numer 1 w Polsce, a często mieści się w ścisłej czołówce światowej.
Co takiego wyróżnia moje miasto tak bardzo? Poziom zanieczyszczenia powietrza. Co zrobić, jeśli jakość powietrza jest tak niska, że przebywanie poza domem może być niebezpieczne dla zdrowia? Odpowiedź wydaje się jasna – przebywać możliwie dużo w domu. 

11 sposobów na dom bez alergii

 

Mam dla ciebie smutną wiadomość, drogi czytelniku. Amerykańska agencja EPA (Agencja Ochrony Środowiska) twierdzi, że ilość toksycznych substancji w domu może być nawet kilkakrotnie wyższa niż na zewnątrz.

Sprawdź, co możesz zrobić, aby twój dom rzeczywiście był schronieniem a nie źródłem problemów alergicznych.

 

Filtruj powietrze

Dom bez alergii to dom z czystym powietrzem. Zakup domowego filtra powietrza okazuje się bardzo dobrym pomysłem. Sprawdź opis techniczny i dowiedz się, czy twój nowy nabytek jest w stanie filtrować konkretne zanieczyszczenia: kurz, łupież (szczególnie, jesli masz zwierzęta domowe), toksyny chemiczne. Miejscem, o które szczególnie musisz zadbać, jest sypialnia, w której spędzasz najwięcej czasu. Zwykle jest to również najbardziej zanieczyszczone miejsce w domu i nie chodzi o zwykły bałagan. Pościel, materac, szafy z ubraniami – to stałe źródła bardzo wielu groźnych wyzwalaczy alergii. Zakup specjalnego filtra, którego zadaniem jest zapewnienie czystego powietrza w czasie snu wydaje się szczególnie dobrym pomysłem.

Oczywiście – każdy wkład filtrujący musi być możliwie często wymieniany, aby sam nie stał się powodem problemów alergicznych. Dotyczy to również wszelkich domowych systemów klimatyzacyjnych.

 

Walcz z domowymi szkodnikami

Roztocza i inne mikroskopijne żyjątka obecne w domowym powietrzu są bardzo często przyczyną astmy i problemów alergicznych. Żywią się one złuszczonymi komórkami skóry z twojej pościeli, wypchanych zwierząt, półek i szaf, dywanów, tapicerowanych mebli. Aby ograniczyć ich obecność, zastosuj się do poniższych porad:

  • pościel, materace, łóżko, poduszki w miarę możliwości nakrywaj nieprzepuszczającymi powietrza narzutami. Coraz częściej stosuje się specjalne foliowe worki z zamkiem.
  • Pierz całą pościel możliwie często (najlepiej co tydzień) w temperaturze co najmniej 55 stopni i susz w suszarce w najgorętszym powietrzu, jakie można ustawić
  • Utrzymuj możliwie niską temperaturę w domu. Roztocza nie mnożą się w temperaturze poniżej 25 stopni
  • Upewnij się, że nie masz w domu karaluchów. Ich odchody są szczególnie niebezpiecznym i silnie alergizującym czynnikiem – w tym celu uszczelnij wszystkie możliwe “drogi” dotarcia – szczeliny w murze, okna (załóż siatki), otwory instalacyjne rur wodnych i kanalizacyjnych. Zwracaj szczególną uwagę na każdą rzecz kupowaną w supermarketach. Karaluchy są częstymi “pasażerami na gapę” przy zakupach.

dom bez alergii

 

Odkurzaj co najmniej raz w tygodniu

Sprzątanie domu to nie tylko kwestia estetyki i przyjemnego wyglądu. Czysty dom to zdecydowanie mniej alergizujący dom. Odkurzanie wszystkich dywanów i przecieranie mokrym mopem podłóg przynajmniej raz w tygodniu zdecydowanie zmniejszy problem ilości substancji alergennych w powietrzu. Jeśli możesz – kup odkurzacz z filtrem drobnych cząsteczek, najlepiej z filtrem HEPA. Nie zapominaj odkurzać tyłów i boków krzeseł, foteli, kanap. Bardzo często tam właśnie znajdują się skupiska kurzu i mikrobów. Mokrą ścierką wycieraj kurze z półek, szaf, ramek zdjęć, obrazów, sprzętów elektronicznych. Nawet jeśli nic tam nie widać.

dom bez alergii odkurzanie

 

Wyklucz kosmetyki z parabenami i inną chemią w składzie

Zrezygnuj z tanich kosmetyków. Najczęściej zawierają mnóstwo toksycznych substancji, którymi karmisz swoje ciało. Część toksyn (na szczęście) nie dostaje się do głębszych warstw skóry i wraz z naskórkiem złuszcza się, dołączając do bogatej kolekcji toksyn czyhających na inhalację.

Czytaj składy kosmetyków, zwracaj uwagę na to, by nie zawierały parabenów, SLS-ów, dodatków barwiących i zapachowych oraz sztucznych konserwantów. Nie chcesz wydawać fortuny na organiczne kosmetyki?

dom bez alergii - kosmetyki

Skontaktuj się ze mną – lub skorzystaj z tego sklepu z organicznymi kosmetykami

 

Susz pranie w tradycyjny sposób

Jeśli to tylko możliwe, susz pranie w tradycyjny sposób – wieszaj je na sznurach na wolnym powietrzu. No tak – tylko najpierw straszę powietrzem na zewnątrz a potem mówię, aby suszyć pranie na zewnątrz.

Tak. W suszeniu prania na sznurze chodzi przede wszystkim o to, by nie wprowadzać do domu tego, co na wypranych rzeczach zostało ze środków użytych do prania. Wszelkie detergenty, zmiękczacze i inne nowoczesne środki wraz z praniem trafią do twojej szafy, łóżka, półek. Jeśli więc możliwe jest “odciążenie” ich z tej zawartości – skorzystaj z tej opcji.

dom bez alergii pranie

Powiedz “nie” każdemy dymowi

Czy to papieros, fajka, przypalony obiad, czy drewno w kominku – zawsze negatywnie wpływa na problemy dróg oddechowych. Romantyzm i nastrój są ważne, ale zdrowie wydaje się mieć wyższy priorytet.

Wydaje się oczywiste, że jeśli palisz papierosy – zdecydowanie musisz rzucić ten nałóg, Dzisiejszy temat to tylko kolejny powód, aby to zrobić.

Nie pozwalaj w swoim domu palić nikomu. Nie miej żadnych wyrzutów sumienia.

 

Pij czystą wodę

Wiem, picie wody ma bardzo luźny związek z alergią i problemami układu oddechowego. Jednak jeśli chwilę się zastanowisz, jaką rolę odgrywa woda w organizmie, pewnie przyznasz mi rację. Wszelkie substancje, które już znalazły drogę do twojego organizmu, muszą zostać z niego możliwie szybko usunięte. Najlepiej w roli rozpuszczalnika i transportu toksyn sprawdza się właśnie czysta woda.

Od mądrej gospodarki wodnej zależy stan skóry i poziom nawilżenia naskórka. Im bardziej wysuszony, tym bardziej się złuszcza i zasila system alergenny w twoim domu

  • Filtruj wodę. Nie mam zamiaru przekonywać cię do zakupu jakichś drogich i wymyślnych instalacji filtrujących. Jakikolwiek filtr jest lepszy niż żaden. Używam zwykłego dzbanka z filtrem i widzę wielką różnicę w jakości wody filtrowanej i tej prosto z kranu
  • Stosuj filtr chloru również na głowicy prysznica. Oczywiście – jeśli dostarczana jest do ciebie chlorowana woda. Wysusza skórę i w ten sposób pośrednio przyczynia się do zwiększenia złuszczania wysuszonego naskórka. A to już wiadomo czym skutkuje – więcej mikrobów, więcej problemów.

 

Wyrwij chwasty wokół domu

Szczególnie jeśli mieszkasz w swoim domu, zadbaj o bezpośrednią okolicę. Wyrwij wszelkie chwasty, których pyłki mogą być źródłem licznych problemów alergicznych. Jeśli to ty jesteś alergikiem, poproś kogoś o zrobienie tego za ciebie. Szczególnie unikaj kwiatów z rodziny astrowatych – chryzantem, dalii, cynii.

 

Podsumowanie

Zdaję sobie sprawę, że tylko powierzchownie zasygnalizowałem temat. Przygotowując ten artykuł trafiłem na bogate zasoby materiałów świadczących o rozległości problemu.

Dużo na ten temat można znaleźć w serwisie Rodale’s Organic Life

Mam szczęście nie być alergikiem i nie mam w rodzinie nikogo z tym problemem. Dlatego pewnie nie dostrzegałem skali zjawiska i różnorodności jego przyczyn.

Zapraszam do dyskusji na ten temat.

Czy moje rady przydały ci się? A może masz własne doświadczenia, którymi chcesz się podzielić?

Spodobał Ci się mój artykuł?
Skomentuj – daj mi znać, że to interesująca treść – będę pisał więcej na ten temat
Udostępnij link do niego na swoim facebooku – niech inni też przeczytają

Nie spodobał Ci się mój artykuł?
Skomentuj – daj mi znać, że zmierzam w złym kierunku. Będę szukał innych tematów.

[mailerlite_form form_id=1]
Leszek
 

Pomagam ludziom podejmować decyzje i działania, dzięki którym potrafią realizować swoje marzenia. Wspólnie ustalamy kolejne kroki, które trzeba wykonać, aby osiągnąć zamierzone cele. A później je realizujemy. Krok po kroku...