Co tu robić w taki ziąb?

[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”1_2″][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]
Zrobiło się zimno i nie tak łatwo jest dać się przekonać psu, że przy kilkunastu stopniach mrozu zabawa na dworze to dobry pomysł. Jednak znudzony pies, to szkodliwy pies. Nikt nie lubi wracać do domu i zastać pogryzione poduszki, zniszczone kapcie albo jeszcze inne objawy nudy a raczej wyniki prób radzenia sobie z nią.Na szczęście jest parę rzeczy, które można robić z psem w domu i wcale nie mam na myśli wspólnego oglądania telewizji ani leżenia na kanapie metodą “na łyżeczkę”.
[/et_pb_text][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_2″][et_pb_image admin_label=”Obraz” src=”http://zdrowakarma.pl/blog/wp-content/uploads/2016/02/dreamstimefree_210379_800.jpg” alt=”próba sił” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” animation=”left” sticky=”off” align=”left” force_fullwidth=”off” always_center_on_mobile=”on” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” title_text=”próba sił”] [/et_pb_image][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row admin_label=”Wiersz”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

To, co chcę Ci zaproponować, to coś dla prawdziwych twardzielek, złaknionych zastrzyku męskiego hormonu i choćby chwilowego uczucia wiktorii. Jako bonus możesz uzyskać zacieśnienie więzi łączących Cię z Twoim psem, poprawę jego stanu psychicznego, a przede wszystkim zmęczenie i opanowanie nudy.

Próba sił.

Twój pies to drapieżnik.
Co jakiś czas podrapieżniczyć musi, bo inaczej się udusi. Ta zabawa daje mu zdrową okazję do okazania drapieżnej strony swojej natury.

Mimo mojego bardzo propsiego podejścia, zdaję sobie sprawę z pewnych ograniczeń, jakie muszą na tę zabawę zostać nałożone. Część behawiorystów uważa, że tego typu zabawy mogą podnosić poziom agresji oraz wpływać na zachowania dominacyjne. Niewątpliwie jednak jest to świetne ćwiczenie zarówno psychiczne jak i fizyczne dla Was obojga.
Ale – na zabawę MUSZĄ być nałożone sztywne zasady, których należy bezwzględnie przestrzegać, aby nie posunąć się zbyt daleko.
  1. Przed podjęciem zabawy koniecznie przećwicz ze swoim psem komendę odwołującą – typu Zostaw albo Puść – dzięki temu będziesz mogła łatwiej przerwać zabawę, gdy będzie to konieczne (a prawie na pewno będzie).
  2. Wybierz zabawkę, która została zaprojektowana do przeciągania. Taka zabawka pozwala psu bezpiecznie złapać za gumowany element a Tobie pozwala na pewny chwyt poza zasięgiem psich zębów. W sklepach takie zabawki są powszechnie dostępne – najczęściej wykonane są z gumy, powlekanego gumą plastiku a coraz częściej w całości wykonane z materiałów naturalnych – sznura konopnego, sizalowego itpzabawka do przeciągania
  3. W związku z tym, że zabawa jest dynamiczna, nie rozpoczynaj jej w miejscu, w którym łatwo coś zrzucić, potrącić, uszkodzić. Niech zabawa będzie zabawą a nie powodem do stresu.
  4. W czasie zabawy pies może się podekscytować i zacząć powarkiwać. Staraj się panować nad tym stanem i przerywaj zabawę ilekroć zaczynasz widzieć oznaki zbytniego podekscytowania (zatrzymanie ruchu ogona, obnażenie kłów, postawienie uszu, napięcie mięśni, zjeżenie sierści na łopatkach).
  5. Przerwanie zabawy polega na zaprzestaniu ciągnięcia i wydaniu komendy odwołującej. Przez 30 sekund wydawaj psu komendy typu Siad bądź Leżeć (w celu przywrócenia normalnej sytuacji i powrotu do stanu relaksu). Dopiero kiedy upewnisz się, że sytuacja jest opanowana, możecie wrócić do zabawy.
  6. Jeśli pies dotknie Cię zębami, natychmiast przerwij zabawę. Zapiszcz, aby wiedział, że zrobił Ci krzywdę, wydaj komendę Zostaw, weź zabawkę i odejdź na 30 sekund. Jeśli pies jest spokojny, przejdź znów przez procedurę 30-sekundowej przerwy i podejmij zabawę. Jeśli dotknięcie zębami powtórzy się, zrób to, co napisałem powyżej ale już nie wracaj do zabawy – na dzisiaj koniec. Ma to nauczyć psa konsekwencji takiego zachowania i zwykle tak właśnie działa – nawet jeśli te dotknięcia zębami były zupełnie przypadkowe, to pies uczy się, że powinien być bardziej ostrożny.
  7. Pozwalaj psu wygrywać – to buduje jego pewność siebie i samo w sobie jest nagrodą. Jeśli jednak skutkuje to jakimś negatywnym zachowaniem, to wydaj komendę odwołującą trzymając zabawkę. Zawsze na koniec zabawka musi być w Twoim posiadaniu.
  8. Psy mogą się bawić w przeciąganie w swoim własnym towarzystwie – jednak zabawa musi być przez Ciebie kontrolowana i zachowane muszą być te same reguły.
 
Mam nadzieję, że szybko dostrzeżesz zalety opisanej wyżej zabawy. Wbrew wspomnianym przeze mnie opiniom, jest ona świetnym sposobem na budowanie właściwej relacji z psem, na podniesienie jego morale, zwiększenie czujności i delikatności. Podobnie jak z ćwiczeniem opanowania strachu u ludzi, powinno się ćwiczyć kontrolę na zachowaniami ekscytacyjnymi u psów. Odpowiedzialne szkolenie psa musi również obejmować umiejętność panowania nad zachowaniem w sytuacjach kryzysowych, które mogą się pojawić.
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Leszek
 

Pomagam ludziom podejmować decyzje i działania, dzięki którym potrafią realizować swoje marzenia. Wspólnie ustalamy kolejne kroki, które trzeba wykonać, aby osiągnąć zamierzone cele. A później je realizujemy. Krok po kroku...