Nie rób psu swemu, co niemiłe jemu.

[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”1_2″][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Zapewne bez problemu możesz wymienić wiele rzeczy, które lubisz robić ze swoim psem.
Czy jednak masz absolutną pewność, że pies również je lubi?
Kiedy byłem małym chłopcem, jedna z moich przyszywanych cioć przy każdym spotkaniu uwielbiała mnie szczypać w policzek.
Tak bardzo tego nie cierpiałem, że przed każdą wizytą u “cioci” wymiotowałem…
W tym artykule postaram się wymienić czynności, które mogą być (i najczęściej są) źródłem nieprzyjemności i dyskomfortu dla naszych pupili.
Często nawet do głowy nam nie przychodzi, że narażamy psa na stress.

[/et_pb_text][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_2″][et_pb_image admin_label=”Obraz” src=”http://zdrowakarma.pl/blog/wp-content/uploads/2016/02/dog-426100sm.jpg” alt=”pies nie lubi” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” animation=”left” sticky=”off” align=”left” force_fullwidth=”off” always_center_on_mobile=”on” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”] [/et_pb_image][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row admin_label=”Wiersz”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]
Psy nie lubią:
 
 • Przytulania
  Tak – to, co dla nas jest wyrazem bliskości i uczucia, dla psa jest sprawiającym kłopot, nieracjonalnym zachowaniem, którego cel jest dla nich nie do pojęcia. Oczywiście – to nie jest norma i już słyszę głosy oburzenia wielu z Was: “jak to, mój pies uwielbia jak go przytulam”. Jeśli jednak przeanalizujesz cały zespół zachowań związanych z przytulaniem i spróbujesz postawić się w roli psa, to być może poczujesz zagrożenie (szczególnie, jeśli przytulającym jest obca, bądź nie całkiem bliska osoba) wynikające z ograniczenia wolności psa i naruszenia jego strefy bezpieczeństwa. Samo położenie ręki na szyi psa może być przez niego odebrane jako agresja i może wywołać adekwatną reakcję.
  Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jakie sygnały wysyła twój pies. Jeśli więc przytulany osobnik próbuje się uchylać, odwraca oczy, ziewa, oblizuje wargi albo przekazuje inne sygnały, które wcześniej już wskazywały, że jest zakłopotany – odpuść i nie zmuszaj go do znoszenia zachowania, które dla niego jest nieprzyjemne. Szczególnie, że możesz wypracować reakcję – moja radość <-> twoje zakłopotanie.
 
 • Spaceru bez węszenia i poszukiwania
  Spacer jest dla psa zupełnie inną wartością niż dla ciebie. Ty widzisz w nim okazję do zaczerpnięcia oddechu świeżym powietrzem, do odrobiny wysiłku, być może do podziwiania krajobrazu. Dla twojego psa spacer to zapachy, zapachy i jeszcze raz zapachy. Dlatego jeśli idziesz z psem na spacer, to nie dziw się, że nie podziela twojego entuzjazmu dla widoków i zdarzeń poświęcając się całkowicie szukaniu znaków zapachowych i zostawianiu własnych. Wykaż zrozumienie i nie zabieraj mu tej największej radości w ciągu dnia. Jeśli chcesz wiedzieć, co czuje twój pupil, kiedy odciągasz go od krzaczka czy drzewa, to pomyśl co czujesz, kiedy ktoś odciąga cię od witryny twojego ulubionego sklepu.
 
 • Braku zasad i stałego planu dnia
  Pewnie myślisz inaczej, ale twój pies bardzo potrzebuje zasad. Te same zachowania o tych samych porach wprowadzają element stabilizujący psychikę psa – zgrywają się z jego wewnętrznym zegarem. Ustal więc stałe pory spacerów, posiłków, zabaw, ćwiczeń. Pewnie dość szybko zauważysz, że twój pies staje się szczęśliwszy i zaczyna przygotowywać się do regularnych czynności, kiedy zbliża się ich pora.
  Być może po pewnym czasie dostrzeżesz korzyści z takiego sposobu życia również dla siebie i twoje życie też nabierze większej harmonii… 🙂
 • Silnych zapachów
  Pamiętasz, że twój pies ma zmysł węchu od 10 000 do 100 000 razy bardziej wrażliwy, niż ty? Wprawdzie psy rozkoszują się różnymi woniami, jednak miej na uwadze, że człowiek, poprzez swoje upośledzenie w sferze tego zmysłu, stosuje zapachy o nienaturalnej dla psa intensywności. Nie narażaj swojego czworonoga na problemy wynikające z tego faktu – nie pryskaj w jego kierunku niczym, a już szczególnie unikaj perfumowania go. Kiedy używasz swoich perfum (ale także wszelkich odświeżaczy powietrza, środków czyszczących, mydeł itp), zwracaj uwagę, aby nie robić tego w bezpośredniej bliskości psa.
  Nie chcę wspominać o zachowaniach typu – dmuchanie psu w nos dymem papierosowym czy też wyziewami alkoholowymi, bo takie zachowania podchodzą już pod znęcanie się nad zwierzęciem i powinny być karane.
 • Samotności
  Psy są bardzo towarzyskie i z zasady nie lubią być zostawiane samym sobie. Niektórym wystarcza towarzystwo innego psa, jednak większość czuje się dobrze tylko w ludzkim towarzystwie. W skrajnych przypadkach psy mogą reagować na samotność silnym stresem.
  Oczywiście – musisz pracować, spotykać się ze znajomymi, bywać w miejscach, w które nie można zabrać psa.
  Oczywiście – twój pies tego nie rozumie.
  Jak wybrnąć z tej sytuacji? Spędzaj z psem możliwie najwięcej czasu, nawiąż z nim silną więź, ustal codzienny zwyczaj, w którym będzie czas spędzany wspólnie i czas spędzany osobno. Jeśli większość czasu spędzasz poza domem, znajdź opiekuna dla psa. Jeśli cały czas spędzasz poza domem, to posiadanie psa nie jest dobrym pomysłem 🙁
  any pet for that matter).
 • Przymuszania
  Prawie wszyscy doświadczamy przynajmniej raz takich sytuacji – pies wciska hamulec i odmawia pójścia dalej, bądź zrobienia czegoś. Czasem jest to reakcja na przechodzącego człowieka, przejeżdżający samochód, dostrzeżone gdzieś inne zwierzę. Zwykle przyczyną jest jakiś strach lub fobia. Jeśli w takiej sytuacji zmuszasz psa do wykonania tego, czego odmawia – pogłębiasz jego stress i wzmacniasz negatywną reakcję.
  Jeśli uda ci się znaleźć pierwotną przyczynę takiego zachowania i uznasz, że gra jest warta świeczki (bo często są to sytuacje dość normalne i pies reaguje strachem zupełnie racjonalnym – kto by się nie bał człowieka z parasolem albo w wędkarskich gumowcach z golfem), spróbuj spokojnie go oswajać, stosując nagrody za każdy krok w kierunku opanowania strachu. Strach przed ludźmi, to często strach przed ich emocjami, które pies wyczuwa, a ty niekoniecznie. Nie każda negatywna reakcja twojego psa musi być reakcją złą. Czasem warto wziąć z niego przykład i unikać pewnych ludzi.
Nie chcę się silić na górnolotne podsumowania. Wszyscy wiemy, że nasze psy kochają nas takimi, jakimi jesteśmy i nie oczekują zbyt wiele. Jeśli jednak możemy bez wielkiej straty dla siebie sprawić, by ich krótkie życie zawierało mniej stresu i niepotrzebnego strachu, to dlaczego mielibyśmy tego nie zrobić?
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Leszek
 

Pomagam ludziom podejmować decyzje i działania, dzięki którym potrafią realizować swoje marzenia. Wspólnie ustalamy kolejne kroki, które trzeba wykonać, aby osiągnąć zamierzone cele. A później je realizujemy. Krok po kroku...