5 sposobów na zdrowe zęby psa

Zdrowe zęby psa, to warunek jego zdrowia

Nie chce Ci się czytać? Posłuchaj:

zdrowe zęby psa

To żadna tajemnica – psy uwielbiają gryźć, żuć, mamlać, obgryzać, ciamkać i robić wiele podobnych rzeczy (jestem przekonany, że podobnie jak Eskimosi mają 50 różnych określeń na śnieg, tak psy mają podobną ilość słów opisujących gryzienie). Nie jestem fanem odgłosów, które psy wydają, gdy się tym czynnościom oddają, ale wiem jedno – można to wykorzystać w celu poprawienia stanu ich uzębienia.
Oczywiście – najlepiej dbać o zdrowe zęby przy pomocy pasty do zębów i szczoteczki. Ale, przyznaj sama, myjesz zęby swojemu psu? Mój pies ma swoją szczoteczkę i pastę, ale kiedy tylko pomyślę, że mam mu (a właściwie jej) umyć zęby, momentalnie przypomina mi się, że mam 1000 innych rzeczy do zrobienia.
Jeśli masz podobnie, to dzisiaj przeczytasz kilka moich sugestii, co możesz zrobić, aby pies był syty i zęby całe.

1 Gryzaki gumowe

Wykonane są z bardzo odpornej, twardej, a jednocześnie elastycznej gumy. Ważne jest, aby były one w możliwie zwartym kształcie. Chodzi o to, by pies nie mógł odgryźć i połknąć kawałka. Pożądane są za to różne nierównomierności i pofałdowania powierzchni. Dzięki temu gryzak przysłuży się w kwestii ściągania kamienia i innych osadzających się na zębach zanieczyszczeń. Psy zwykle chętnie bawią się takimi gryzakami. Moja Westa szczególnie chętnie bierze się za gryzienie, gdy cała rodzina jest w nastroju zabawowym. Wtedy próbuje dołączyć do ogólnej zabawy i wyciąga z ukrycia swoje gryzakowe piłeczki i z przejęciem żuje.

2 Niewyprawiona skóra

Najczęściej takie gryzaki robione są ze skóry wołowej lub wieprzowej. Szorstka powierzchnia pomaga ściągać kamień i zanieczyszczenia z zębów. Spotkać można również gryzaki z kopyt, rogów i innych produktów ubocznych z uboju zwierząt gospodarczych. Ze względu na twardość i możliwość rozłupywania na części z ostrymi krawędziami, które mogą poranić psa, odradzam stosowania takich alternatyw.
Ze względu na “zapach”, nie jestem szczególnym fanem gryzaków z suszonej skóry, ale wyraźnie różnię się w tym poglądzie z Westą, która wręcz uwielbia takie rozrywki. Odnoszę nawet wrażenie, że im ładniej pachnie (to sarkazm) jakiś gryzak naturalny, tym większą frajdę sprawia mojemu psu.
Zwróć uwagę na gryzaki niepachnące. Niektórzy producenci, w celu zwiększenia popytu wśród takich ludzi jak ja, wyczulonych na zapachy, stosuje różne środki konserwujące. Mogą one być szkodliwe dla psów. Ogólnie – smakołyki naturalne produkowane w Kraju Środka odrzucam. Często słychać doniesienia o toksyczności wielu takich produktów.
Bez względu na to, jakie gryzaki ze skóry dajesz swojemu psu, zawsze nadzoruj go w trakcie tej zabawy. Odgryziony, duży kawałek może spowodować udławienie się psa.

3 Antyalergiczne gryzaki-smakołyki

zdrowe zęby psa - gryzak ze skóry

Coraz większą popularność zyskują specjalnie przygotowywane przez producentów gryzaki-smakołyki. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, o ile masz do czynienia z odpowiedzialnym producentem, który nie stosuje do produkcji gryzaków żadnych szkodliwych substancji, takich jak substancje zapachowe czy smakowe. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że przeznaczeniem takich gryzaków jest bycie zjedzonym. Warto więc odpowiednio zmodyfikować porcje posiłków, aby wkrótce nie okazało się, że dzięki gryzakom pies mocno przytył. Zdrowe zęby psa, który nie może się ruszać? Na tym ci nie zależy 🙂

4 Naturalne gryzaki dentystyczne

zdrowe zęby psa - gryzak dentystyczny

To szczególna forma gryzaków-smakołyków, które przygotowane są w specjalny sposób. Ich skład oraz kształt są specjalnie zaprojektowane w celu osiągnięcia możliwie wielu korzyści w zakresie higieny jamy ustnej (zawsze dziwnie mi brzmi to określenie, gdy mówię o psie). Często zawierają specjalne składniki ziołowe, pomagające w zwalczaniu kamienia lub poprawiające komfort obcowania z psem (ok – napiszę wprost – powodujące, że z psich ust mniej brzydko pachnie).
W tym przypadku znów należy być czujnym, aby nie dać się nabrać i nie kupić po prostu innego (i zwykle droższego) wcielenia tych samych niskiej jakości produktów rodem z planety Mars lub innego producenta wafli, udającego wielką miłość do zwierząt.

5 Marchewka

U nas w domu wiele problemów (szczególnie zapachowych) skończyło się, gdy Westa odkryła swoją największą namiętność (no cóż – jest wysterylizowana). Kiedy tylko usłyszy odgłos obieranej, tartej albo w jakikolwiek inny sposób traktowanej marchwi, zaraz ustawia się w kolejce i uporczywie wpatruje się w oczy operującego marchewkami człowieka. Czytałem gdzieś, że psy to typowi mięsożercy i że żaden pies świadomie nigdy nie zjadłby żadnego warzywa.
Moja Westa musi zatem być przebranym zającem albo ma problemy ze świadomością.
Pytałem wielu znajomych psiarzy – znakomita większość potwierdza, że ich psy są również zapalonymi marchewkożercami.

Mam nadzieję, że któryś z pięciu podanych dzisiaj sposobów przypadnie do gustu zarówno Tobie, jak i Twojemu psu. Niezależnie jednak, zachęcam do mycia psom zębów. Zdrowe zęby psa, to czyste zęby psa. Szczoteczka i pasta to zawsze najpewniejesze i najskuteczniejsze rozwiązanie.

Spodobał Ci się mój artykuł?

Skomentuj – daj mi znać, że to interesująca treść – będę pisał więcej na ten temat
Udostępnij link do niego na swoim facebooku – niech inni też przeczytają

Nie spodobał Ci się mój artykuł? 

Skomentuj – wylej swoją żółć, daj mi znać, że zmierzam w złym kierunku. Będę szukał innych tematów. 

Leszek
 

Pomagam ludziom podejmować decyzje i działania, dzięki którym potrafią realizować swoje marzenia. Wspólnie ustalamy kolejne kroki, które trzeba wykonać, aby osiągnąć zamierzone cele. A później je realizujemy. Krok po kroku...