Czego nie powinien jeść pies

Psy są, a przynajmniej były, drapieżnikami. Z tego wynika również, że były zwierzętami mięsożernymi. W trakcie procesu udomowienia psy mocno rozszerzyły swój jadłospis, stając się wszystkożercami i przyswajając do swojej diety wiele pokarmów ludzkich. Jest jednak kilka produktów, których podawać psu nie wolno. Przeczytaj, czego nie powinien jeść pies, aby nie popaść w zdrowotne tarapaty. Czy umiesz wymienić choć 3 takie produkty?

 

1. CZEKOLADA

Na pierwszym miejscu szkodliwych składników pożywienia. Dla człowieka nieszkodliwa (poza oddziaływaniem niezupełnie odchudzającym) dla psa może stać się trucizną. Pamiętaj o tym, szczególnie jeśli zostawiasz z psem sam na sam swoje dziecko dzierżące dumnie w rączce tabliczkę czekolady. Czekolada zawiera alkaloidy pobudzające wydzielanie adrenaliny, blokujące ukrwienie mózgu psa a w rezultacie zawał i śmierć. Dla dużego czworonoga dawka śmiertelna to kilka tabliczek; jednak jakoś tak bardziej się boję, że na podawanie czekolady bardziej narażone są chihuahua, westiki i inne niezbyt duże pieski; a dla nich dawka śmiertelna to już znacznie mniej (nie sprawdzajcie ile…) Jeśli w podejrzanych okolicznościach zniknie ze stołu czekolada, a twój pies oblizuje się z zawstydzoną miną natychmiast pakuj go do samochodu i jedź do weterynarza, to naprawdę groźna trucizna. Nie słuchajcie ludzi (czasem poważnych), którzy mówią, że czekolada nie szkodzi, bo oni swoim psom podają i nic. Człowiek też może nauczyć się jeść arszenik, co nie zmienia faktu, że to bardzo silna trucizna.

2. CEBULAnie dla psa cebula

– podobnie jak czekolada, dla ludzi nieszkodliwa a nawet zdrowa, dla psa, a szczególnie kota, jest śmiertelną trucizną. Powoduje w krótkim czasie obniżenie ilości czerwonych krwinek wywołując anemię. Jeśli obserwujesz u swojego psa osłabienie, depresję, spadek wagi i podejrzewasz, że przyczyną mogło być zjedzenie cebuli – odwiedź weterynarza. W szczególnie niekorzystnych warunkach, brak twojej reakcji może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

3. WĄTROBA

– zawiera duże ilości witaminy A (szczególnie surowa). Wiem, że brzmi to dziwnie, ale to dość wredna witamina, której nadmiar może prowadzić do awitaminozy. Jak zapewne wiesz, wątroba jest też odpowiedzialna za filtrowanie z organizmu toksyn, więc pies wraz z nią będzie przyjmował wszystko to, co udało się wyfiltrować krowie (czy co tam jest dawcą owej wątroby). Nie jest tak, że pies zjada wątrobę i od razu umiera, ale po prostu uważaj z podawaniem tego specjału (i sam(a) rozważ, czy rzeczywiście pasztet z wątróbki jest tym, co służy twojemu zdrowiu).

4. … a poza tym…

Na tym lista się nie kończy, ale w większości jest zgodna z tym, czego i ludzie jeść nie mogą bądź nie powinni. Uważaj jednak z podawaniem psu kości drobiowych – nie powinieneś dawać mu kości z nóg i skrzydeł – pękają one wzdłużnie i mogą stać się ostrym nożem w żołądku twojego ulubieńca. Wiem, że zburzę stereotyp, ale w ogóle nie podawaj psu kości – kumulują one wszystkie toksyny, które mogły być podawane zwierzętom w trakcie hodowli i znacznie zwiększają ryzyko powstania przeróżnych dolegliwości u twojego psa. Nie podawaj grzybów aby nie przyzwyczaić psa do ich smaku. Jeśli tak się stanie, Azor może w czasie spaceru skonsumować na przykład muchomora i nieszczęście gotowe.

Najlepiej znajdź dobrego dostawcę karm,

który wybierze dla ciebie właściwego producenta. Jeśli czytasz do tego miejsca, to pewnie takiego dostawcę masz już na oku 🙂
Jest naprawdę wielu producentów, dla których produkcja zdrowych karm to misja, a nie tylko sposób na zarabianie pieniędzy. Ale bądź czujny – sprawdzaj uważnie skład każdej karmy i miej otwarty umysł. Z powodów podanych na pierwszym miejscu (przy czekoladzie) zrezygnuj z karm producentów, którzy znani są z przetwórstwa kakao i orzechów (bo to z nich robi się czekoladę). Nie wierz w to, że odpady z produkcji batonów i czekolad wędrują do śmieci.

Skomentuj, polub, udostępnij

Spodobał Ci się mój artykuł?
Skomentuj – daj mi znać, że to interesująca treść – będę pisał więcej na ten temat
Udostępnij link do niego na swoim facebooku – niech inni też przeczytają

Nie spodobał Ci się mój artykuł?
Skomentuj – daj mi znać, że zmierzam w złym kierunku. Będę szukał innych tematów.

Leszek
 

Pomagam ludziom podejmować decyzje i działania, dzięki którym potrafią realizować swoje marzenia. Wspólnie ustalamy kolejne kroki, które trzeba wykonać, aby osiągnąć zamierzone cele. A później je realizujemy. Krok po kroku...