13

Dlaczego kobieta jest lepszym opiekunem psa?

[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”1_2″][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Przewaga Kobiet tylko ilościowa?

Odwiedzam mnóstwo wystaw psów (zdrowa karma dla psów musi się sprzedawać) – przewaga kobiet w gronie wystawców jest miażdżąca. Wielokrotnie zdarzyło mi się też obserwować zawody typu Agility czy Obedience. Z pobieżnych rachunków, które potwierdziłem odwiedzając liczne fora i blogi osób związanych z branżą kynologiczną wynika, że ponad 80% startujących i ponad 90% wygrywających przewodników stanowią kobiety. Co może być przyczyną, że kobiety radzą sobie z psami lepiej i czy oznacza to, że w innym zarządzaniu też sprawdziłyby się bardziej niż mężczyźni?

[/et_pb_text][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_2″][et_pb_image admin_label=”Obraz” src=”http://zdrowakarma.pl/blog/wp-content/uploads/2016/03/455_3.jpg” alt=”trener kobieta” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” animation=”left” sticky=”off” align=”left” force_fullwidth=”off” always_center_on_mobile=”on” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” title_text=”trener kobieta”] [/et_pb_image][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row admin_label=”Wiersz”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Mężczyźni wygrywają tylko tam, gdzie liczy się siła i przemoc

Oczywiście – nawet taka przewaga liczbowa nie musi jeszcze dawać podstaw do wyciągania jakichś szczególnie daleko idących wniosków. Wielu panów może obruszyć się i powiedzieć, że psie konkurencje, podobnie jak branża psia (nie wspominając już o kociej) po prostu jest zdominowana liczbowo przez kobiety, więc nic dziwnego w fakcie, że większość jest reprezentowana przez większość. Prawdą jest oczywiście, że w kategoriach psów myśliwskich i psów stróżujących większość opiekunów stanowią mężczyźni, ale czy na pewno ratuje męską płeć ta dziedzina kynologii, która związana jest z bronią, siłą i przemocą?

Kobiety zdominowały profesjonalny rynek psich specjalistów

Dr Stanley Corin publikujący na portalu Psychology Today podjął próbę dokładnego przeanalizowania tej sytuacji i w trakcie swoich badań potwierdził, że kobiety stanowią większość nie tylko w sensie typowo ilościowym, ale również (a może przede wszystkim) w sensie jakościowym. Większość (81%) uczestników warsztatów szkolących behawiorystów, większość (83%) członków stowarzyszeń i związków psich trenerów i (co chyba najważniejsze) większość (89%) certyfikowanych absolwentów zaawansowanych szkoleń behawioralnych stanowią kobiety.

Kobiety są z Wenus i psy są z Wenus?

Na postawione przeze mnie w tytule wpisu pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dlatego też doktor Corin poszedł dalej i z dziedziny teoretycznej przeniósł się do prób praktycznych i przygotował następujący eksperyment:
30 psom żyjącym w schronisku “prezentowano” przez ściśle określony czas różne osoby. Zadaniem tych osób było po prostu stać bez podejmowania jakiejkolwiek interakcji z psem, przez określony odcinek czasu. Cały ten czas był filmowany w celu ustalenia typu reakcji psa (warczenie, mowa ciała, ruch ogona, zainteresowanie, próby zachowań agresywnych itd).
Okazało się, że psy znacznie szybciej uspokajały się, przestawały zachowywać się agresywnie bądź defensywnie i przechodziły do okazywania pozytywnego zainteresowania jeśli przed klatką stała przedstawicielka płci pięknej.

Smutne wnioski

Nie odważę się sam wyciągnąć wniosków, bo są one dla mnie (jako przedstawiciela męskiej części społeczeństwa) zasmucające. Chcę tylko w podsumowaniu napisać, że bardzo kocham moją Westę i poświęcam jej dużo mojego czasu i energii (oczywiście dbam o jej zdrowie i zdrowo ją karmię). Tym bardziej jest mi smutno, kiedy wracamy z żoną i córką do domu po czasowej nieobecności i jestem ostatni w kolejce do psich objawów szczęścia i radości. Na początku sądziłem, że to zwykła solidarność jajników. Potem zacząłem szukać jakichś błędów w sobie i w moich metodach szkoleniowych.
Na szczęście okazało się, że tak po prostu jest i ani ja nie jestem draniem ani moja Westa jakimś wybitnym okrutnikiem 🙂
Nie jestem przekonany, że mnie to satysfakcjonuje, ale przynajmniej choć trochę tłumaczy dlaczego nie jestem w stanie uzyskać tak dobrych efektów, jak bym chciał.

Wszystkim Paniom z okazji ich święta – serdeczne życzenia satysfakcjonującego i zdrowego życia.

Produkty w naszym sklepie przeznaczone są dla zwierząt (bo przecież nasze smakołyki i zdrowe karmy są dla psów i kotów), wśród których żeńska płeć ma swój wyraźnie odróżnialny zestaw cech zarówno psychicznych jak i eksterieru. Sam preferuję suki, ze względu na mniej dynamiczny charakter i większą skłonność do współpracy, Dlatego zapraszam, do uczczenia jutrzejszego Dzień Kobiet w rozszerzonym gatunkowo zakresie.

[/et_pb_text][et_pb_cta admin_label=”Wezwanie do działania” button_url=”http://zdrowakarma.pl/c/21/nagrody-i-smakolyki-suplementy-i-zachety-dla-psow.html” url_new_window=”off” button_text=”Z okazji Dnia Kobiet zrób prezent swojej suczce” use_background_color=”on” background_color=”#dd0000″ background_layout=”dark” text_orientation=”center” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” custom_button=”off” button_letter_spacing=”0″ button_use_icon=”default” button_icon_placement=”right” button_on_hover=”on” button_letter_spacing_hover=”0″] [/et_pb_cta][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]
Leszek
 

Pomagam ludziom podejmować decyzje i działania, dzięki którym potrafią realizować swoje marzenia. Wspólnie ustalamy kolejne kroki, które trzeba wykonać, aby osiągnąć zamierzone cele. A później je realizujemy. Krok po kroku...