1

Jak postawić cel, żeby go zrealizować? Mądrze – bo to ma być mądry cel.

Jak ten czas leci… 🙂

Pierwszy miesiąc nowego roku już za nami. Może pora na weryfikację noworocznych postanowień? Ustalanie celów to świetna sprawa – dzięki nim możesz łatwo zorientować się, w jakim miejscu swojego rozwoju jesteś i co przede wszystkim trzeba poprawić.

smart goal

Jednak statystyki dotyczące ustalania celów są smutne – według Statistic Brain Research Institute zaledwie 64% ludzi, którzy ustalili sobie noworoczne zobowiązanie, realizuje je po upływie miesiąca. Po pół roku odsetek ten zmniejsza się do 46% Zastanawiasz się dlaczego tak się dzieje? Gdzie leży problem – w realizacji (czyli ogólnie – w nas) czy może w samym celu (i niewłaściwym jego określeniu)?

Początkowo miał to być artykuł wyłącznie o bieganiu, bo zrodził się w trakcie mojej przebieżki na siłowni. Jednak im dłużej zastanawiałem się nad ubraniem myśli we właściwe słowa, tym bardziej dochodziłem do przekonania, że sprawa ma o wiele szerszy kontekst i dotyczy równie mocno motywacji biznesowej. Jednak sprawami realizacyjnymi – czyli motywacją do zrealizowania celu nie będę się teraz zajmował, bo jest to temat, który opisuję na blogu bardzo często i badam go z wielu stron. Podejmę w tym artykule wyłącznie temat celu i sposobów jego wyznaczania.

 

Ustanowienie celu to wcale nie jest łatwa sprawa

Od dłuższego czasu szukam polskiego odpowiednika dla angielskiego określenia SMART GOALS. Nie chodzi wyłącznie o samo przetłumaczenie, bo ono tak naprawdę nie jest istotne.
Chodzi o znalezienie słowa, które będzie przenosić sens wyrażenia „mądre” czy też „dobrze wyznaczone” cele a jednocześnie będzie akronimem zbudowanym z opisów poszczególnych składników tego, co składa się na mądrość tego celu.

Po angielsku brzmi to fajnie:

Specific – dokładnie określony
Measurable – mierzalny
Attainable – osiągalny
Relevant – istotny
Time-bound – określony czasowo

Wszystkie powyższe elementy celu muszą zostać określone, abyś poważnie podszedł do sprawy i chciał zrealizować swój cel.

Twój cel musi być:

    1. Dokładnie określony. Co chcesz osiągnąć, po co, jakimi środkami, z kim, gdzie. Odpowiedź na te wszystkie pytania uzmysłowi Ci rzeczywisty rozmiar celu i pozwoli ustalić zasoby, którymi musisz dysponować, aby cel osiągnąć. Pozwoli Ci też ustalić etapy, których osiąganie pozwoli Ci na orientowanie się w postępach. Tak więc odpadają wszelkie postanowienia typu – „chcę schudnąć”, „chcę być zdrowszy”, „chcę szybciej biegać”, „chcę więcej czytać”, „chcę więcej zarabiać”. O ile chcesz schudnąć (kilogramy, centymetry w talii itd.), dlaczego konkretnie (nie chodzi o schudnięcie, żeby być chudszym, tylko o dokładne określenie tego, co nastąpi wtedy, kiedy cel osiągniesz), jak chcesz to osiągnąć (dieta? jeśli tak, to jaka? ćwiczenia? gdzie? ile razy w tygodniu? w jakim stroju? z kim?). Jakie problemy zdrowotne chcesz rozwiązać? Co się z tym wiąże? Z czego te problemy wynikają i co trzeba zrobić, aby tę przyczynę usunąć?Jaki jest twój czas na 10 km a jaki chcesz, żeby był? Czy umiesz określić, dlaczego biegasz tak wolno jak teraz? Czy wystarczy więcej trenować, czy trzeba pomyśleć o technice? Ile książek i jakiego typu chcesz przeczytać w tym roku? Czy masz na ten cel przeznaczone pieniądze? Czy już określiłeś tytuły książek, które przeczytasz? Ile chcesz zarabiać? Co zrobisz, aby to osiągnąć? Co kupisz za te pieniądze?
    2. Mierzalny Musisz tak określić cel, aby postęp dało się łatwo i jednoznacznie zmierzyć czy i jakiego postępu dokonałeś. Zrób remanent początkowy (zarabiam 3 000 miesięcznie) i wyraźnie i jednoznacznie wyznacz cel (będę zarabiać 6 000 miesięcznie przed końcem tego roku). Ustal etapy pośrednie i sprawdzaj, czy wszystko idzie zgodnie z planem.
    3. Osiągalny. Sprawa prosta – cel musi być w zasięgu twoich możliwości. Musisz jednak uważać i zapanować nad pokusą ustalenia celu zbyt nisko, bo z drugiej strony – osiągnięcie celu musi być wyzwaniem. Jeśli na przykład jako cel na roczną pracę nad swoją szybkością biegową ustaliłeś poprawienie wyniku na 10 km z 54 minut na 50 minut, to jest to cel zbyt nisko postawiony. 54 minuty jest czasem osoby rozpoczynającej swą przygodę z bieganiem. Nawet niezbyt wysoka intensywność treningowa powinna ci pozwolić poprawić ten wynik w ciągu roku o około 8-10 minut. Zrozum mnie dobrze – nie chcę ci dokuczyć. Chcę abyś postawił cel, którego osiągnięcie jest trudne ale ciągle realne. Lepiej (dla twojego poczucia wartości) jest zrealizować ambitny cel w 80 procentach, niż przekroczyć mało ambitny o 300.
    4. Istotny Nikt nie chce zajmować się głupotami. Ustal cel w taki sposób aby jego osiągnięcie było równoznaczne z uzyskaniem (przynajmniej w twojej osobistej ocenie) jakiegoś awansu w hierarchii. Jeśli osiągnięcie celu będzie dla ciebie czymś ważnym, trudniej ci będzie się zniechęcić i łatwiej zmotywować. Powiąż sobie osiągnięcie celu z obrazem siebie, jaki będziesz mógł prezentować wtedy, gdy go osiągniesz. Jeśli celem jest zrzucenie 10 kg wagi, to wyobrażaj sobie siebie na plaży, wśród grona równie atrakcyjnych ludzi, którzy przestaną wreszcie pobłażliwie patrzeć na wylewające się boczki. Jeśli celem jest osiągnięcie wyższego poziomu dochodów, to nie wyobrażaj sobie siebie liczącego pieniądze, ale raczej siebie kupującego nowy samochód, wycieczkę itp.
    5. Określony czasowo. Cel bez ustalonego limitu czasowego nie jest celem tylko marzeniem. Dlatego w tej kwestii musisz być równie stanowczy jak we wszystkich poprzednich. Schudnę 10 kg do 30 czerwca. Kupię nowy samochód (koniecznie dokładnie określ model) przed końcem III kwartału. Jeszcze raz zwróć uwagę na mocne osadzenie w czasie wszystkich etapów pośrednich i konsekwentnie rozliczaj się z ich realizacji. Sam wiesz przecież, że odkładanie na później jest najczęściej popełnianym grzechem.

Trzymam za ciebie kciuki i życzę realizacji postanowień.

Jeśli podobają Ci się moje wpisy i chciałbyś, abym informował Cię na bieżąco o tym, że na moim blogu wydarzyło się coś nowego – skorzystaj z poniższego formularza i dopisz się do listy subskrypcyjnej.  Zapraszam

Leszek
 

Pomagam ludziom podejmować decyzje i działania, dzięki którym potrafią realizować swoje marzenia. Wspólnie ustalamy kolejne kroki, które trzeba wykonać, aby osiągnąć zamierzone cele. A później je realizujemy. Krok po kroku...