Jak powstrzymać powstawanie zmarszczek?

jak powstrzymać powstawanie zmarszczek

 

Trudne pytania

Czy zdarza ci się czasem patrzeć do lustra nie po to, aby zobaczyć tam coś pięknego, ale by “oszacować straty”? Zorientować się, jak wiele się zmieniło od ostatniego takiego, gruntownego przeglądu? Czy wiesz, że te zmiany, które obserwujesz zależą w znacznej mierze od Ciebie? Zatrzymaj powstawanie zmarszczek – przestań wierzyć złośliwym koleżankom, które próbują ci wmówić, że wygląd to sprawa genów i wieku i nic nie możesz na to poradzić. Owszem – te dwie przyczyny mają wpływ na to, jak wyglądasz, ale jest jeszcze kilka innych, na które możesz wpływać.

Kiedy ciało zaczyna się starzeć?

Starzenie się nie jest wydarzeniem, które zaczyna się konkretnego dnia i trwa jakiś określony czas. Chociaż, jeśli potraktować sprawę dokładnie, można powiedzieć, że owszem – starzenie rozpoczyna się w chwili urodzin i trwa dokładnie tyle, ile żyjesz. Zaczynasz dostrzegać jego efekty i próbujesz im przeciwdziałać dopiero wtedy, gdy proces trwa już jakiś czas. Kiedy on się zaczyna? Znacznie wcześniej, niż zapewne sądzisz. Odpowiedziałaś sobie na moje pytanie w myślach, prawda? Jaka to była odpowiedź? Że w okolicach 50-tki? 40-tki? Tak naprawdę, w okolicach 25 lat. Wiem, że to zła wiadomość, ale nie miej do mnie pretensji – ja jestem tylko listonoszem.

Nieuchronne zmarszczki?

Spokojnie – nie oznacza to przecież, że z dnia na dzień stajesz się mniej atrakcyjna i jedyne, co ci pozostaje, to wybór serialu do oglądania i koloru włóczki, z której będziesz robić na drutach swetry z jeleniami. Jeśli nie będziesz udawać, że ciebie proces starzenia nie dotyczy i odpowiednio zadbasz o swoje ciało i duszę, możesz wszystko bardzo spowolnić, a nawet o jakiś czas przesunąć. W tym krótkim artykule zajmę się tylko jedną z oznak stawania się coraz bardziej mądrą i doświadczoną (tak – staram się być miły…). Zmarszczkami.

Skąd się biorą zmarszczki?

Byłaś kiedyś pod namiotem?
Jeśli nie, to może chociaż masz w domu parasol? Spokojnie, nie mam zamiaru zabierać cię w deszczowy dzień pod namiot w pełen komarów las. No chyba, że bardzo chcesz… Pytam dlatego, bo chcę ci pomóc wyobrazić sobie, jak wygląda twoja skóra. Otóż – skóra, którą widzisz, to właśnie taka zewnętrzna warstwa, rozpostarta na rozpiętej pod nią konstrukcji. W przypadku namiotu czy parasola, konstrukcję tę stanowi system tyczek i sznurków napinających.

Jak zapobiegać powstawaniu zmarszczek

Co ma piernik do wiatraka?

Wróćmy na chwilę z tej wycieczki krajoznawczej. Twoja skóra to właśnie taka zewnętrzna okrywa rozpięta na konstrukcji zbudowanej z włókien kolagenowych i elastynowych. Oczywiście – sieć włókien jest gęstsza, niż w namiocie lub parasolu, ale i tak, między włóknami są wolne przestrzenie. Wypełniają je komórki tłuszczowe i kwas hialuronowy, oraz związana przez kwas hialuronowy woda (wszystkich profesorów i doktorów nauk medycznych ze specjalizacją dermatologii proszę o wyrozumiałość – zdaję sobie sprawę i ciebie, czytelniczko moja młoda, również o to proszę, że jest to model bardzo uproszczony i jedynie przybliżony).

Czy naprawdę tam się aż tyle dzieje?

Co się zaczyna dziać, gdy zgromadzisz całą dostępną młodość, a później pomalutku czas zacznie wykradać ci twój cenny skarb? Otóż – dzieje się to samo, co z powierzchnią namiotu, gry sznurki napinające nieco się poluzują. Część trzyma mocniej, część słabiej i w rezultacie, na gładkiej i nieskazitelnie równej powierzchni zaczynają pojawiać się drobne zagłębienia. Zachodzi równocześnie bardzo wiele procesów, z których każdy dokłada się do ogólnego, coraz bardziej pofałdowanego obrazu:
– osłabiają się i rozpadają włókna kolagenowe i elastynowe
– zmniejsza się grubość skóry
– wolne rodniki tlenowe niszczą lipidy i białka w błonie komórkowej skóry
– komórki tłuszczowe zmniejszają się i coraz luźniej wypełniają przestrzenie między włóknami
– cząsteczki kwasu hialuronowego rozpadają się i wiążą coraz mniej wody
Dość. Wystarczy tego złego.

Co możesz z tym zrobić?

Oczywiście, że bardzo wiele:

 • Zrezygnować z jedzenia cukru i wszystkiego, co zawiera cukier, mąkę, węglowodany rafinowane.
  Dlaczego?
  Cząsteczki cukru doczepiają się do elastycznych struktur białkowych tworzących skórę i powodują ich usztywnianie. Z tego powodu skóra coraz słabiej dopasowuje się to zmieniającej się konstrukcji i zwyczajnie zaczyna się zapadać, lub obwisać
 • Pić dużo wody w małych porcjach
  Dlaczego?
  Wysuszenie skóry zmniejsza jej elastyczność i przyczynia się do szybszego niszczenia struktur elastynowych i kolagenowych. Ciągłe nawadnianie się zabezpiecza wystarczającą ilość wody zarówno dla procesów fizjologicznych jak i dla zachowania elastyczności skóry.
 • Suplementować witaminy – przede wszystkim A, C, E.
  Dlaczego?
  Witaminy te zawierają substancje zwalczające wolne rodniki tlenowe – tzw. antyoksydanty. Oczywiście – suplementy suplementom nierówne. Nie daj się namówić na zakup jakichkolwiek słodkich pastylek multiwitaminowych. Zawartość cukru i innych toksycznych składników prawdopodobnie nie będzie nawet zrównoważona przez śladowe ilości trudnodostępnych witami. Dlatego ja na przykład od dłuższego czasu stosuję suplementy firmy Lifepharm Global. Płacę może nieco więcej, ale mam pewność, że moje ciało otrzymuje rzeczywiste wspomaganie maksymalnie biodostępnych witamin i kwasów omega3.
 • Stosować kosmetyki dostarczające promotory kolagenu i elastyny oraz niezawierające toksyn.
  Kosmetyki, a w zasadzie ich jakość, odgrywają bardzo ważną rolę w zachowaniu przez możliwie najdłuższy czas atrakcyjnego wyglądu. Dobry kosmetyk, aby powstrzymywać powstawanie zmarszczek, powinien:
  – nawilżać skórę
  – dostarczać substancji, które po dotarciu do głębszych warstw skóry, wesprą procesy wytwarzania kolagenu i elastyny
  – chronić skórę przed oddziaływaniem szkodliwych czynników zewnętrznych
  – dostarczać witamin i innych struktur eliminujących wolne rodniki tlenowe
  – nie zawierać toksyn, które wywołują alergie, stany zapalne, zmiany nowotworowe
  Jeśli dotąd nie wiedziałaś, dlaczego coraz więcej Twoich znajomych stosuje organiczne i naturalne kosmetyki, to teraz stało się to jasne.

jak powstrzymać powstawanie zmarszczek

Spodobał Ci się mój artykuł?

Skomentuj – daj mi znać, że to interesująca treść – będę pisał więcej na ten temat
Udostępnij link do niego na swoim facebooku – niech inni też przeczytają

Nie spodobał Ci się mój artykuł? 

Skomentuj – wylej swoją żółć, daj mi znać, że zmierzam w złym kierunku. Będę szukał innych tematów. 

Leszek
 

Pomagam ludziom podejmować decyzje i działania, dzięki którym potrafią realizować swoje marzenia. Wspólnie ustalamy kolejne kroki, które trzeba wykonać, aby osiągnąć zamierzone cele. A później je realizujemy. Krok po kroku...