Jak rozmawiać z potencjalnymi partnerami

Spis Treści

Jak rozmawiać z potencjalnymi partnerami?

Siadasz przy komputerze do wieczornej sesji rozmów. Uruchamiasz facebook, wyszukujesz interesujące Cię osoby. Wybierasz te, które są w jakiś sposób podobne do Ciebie. Przecież chcesz do współpracy wybierać ludzi, których poznasz, polubisz i którym zaufasz.

Leszek Buczak jak rozmawiać z potencjalnymi partnerami
Leszek Buczak – jak rozmawiać z potencjalnymi partnerami

Klik na skrócie do rozmowy na messengerze.
No tak – ale o czym rozmawiać?

7 miliardów ludzi żyje na naszej planecie, ale jest  jeden temat, na który wszyscy lubią rozmawiać

najlepiej – na ich temat.

Przygotowałem dla Ciebie kilkanaście pytań, za pomocą których najczęściej i najchętniej otwieram i prowadzę rozmowy facebookowe. Oczywiście – nie znaczy to, że inne tematy są niedobre. Oznacza to tylko, ze akurat u mnie najlepiej sprawdzają się właśnie te.

Działają prawie zawsze. A jeśli nie działają? No cóż – to znaczy, że się pomyliłem przy wyborze rozmówcy.

Zauważyłem, że skuteczność pytań jest wyższa, jeśli to nie ja zapraszam do znajomości, tylko jestem zapraszany. Prawdopodobnie znika wtedy podejrzenie, że pojawił się szpieg, który przyszedł nie wiadomo skąd i zadaje pytania. W końcu – w takiej sytuacji – to nie ja przyszedłem, tylko ktoś przyszedł do mnie. Normalne jest, że gdy ktoś puka do Twoich drzwi, pytasz – “kto tam?”

Jeśli masz udawać zainteresowanie – odpuść sobie

Ważne jest, aby z rozmowy wynikało Twoje prawdziwe zainteresowanie odpowiedziami, żywa reakcja na usłyszane odpowiedzi i prawdziwy entuzjazm przejawiany w rozmowie. Dlatego – jeśli rozmówca nie pasuje do Twojego typu, zakończ grzecznie rozmowę i usuń osobę z listy znajomych. Po co Ci kolejna, bezsensowna i nierokująca relacja?

Jak zdobyć przyjaciół? Dale Carnegie wie…

Jeśli chcesz stać się mistrzem nawiązywania znajomości, proponuję przeczytać książkę Dale’a Carnegiego – “Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi.” Jest to świetny poradnik na temat tego jak rozmawiać z ludźmi, jakie tematy poruszać a jakich unikać. Dowiedz się też, że czasem najlepiej jest po prostu nic nie mówić, tylko słuchać…

Dale Carnegie - Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi
Dowiedz się od mistrza, jak rozmawiać z potencjalnymi partnerami

 

Nie masz pojęcia, jak chętnie ludzie mówią o swoich celach, marzeniach, dążeniach. Jeśli jeszcze obiecasz im pomoc w osiągnięciu tych rzeczy, będą Cię kochać. Oczywiście – musisz z nimi rozmawiać otwarcie i wyrażać szczere zainteresowanie tym, co mają do powiedzenia. Jak najszybciej dowiedzieć się, jak rozmawiać z potencjalnymi partnerami? Po prostu – zacząć z nimi rozmawiać. Praktyka czyni mistrza!

 

Pytania:

 

1) Czym się zajmujesz zawodowo?

2) Czego ta praca od Ciebie wymaga?

3) Jak długo pracujesz w tej firmie?

4) Co sprawiło, że tam pracujesz?

5) Dlaczego podjęłaś decyzję o podjęciu tej pracy?

6) Czy podoba Ci się ta praca?

7) Czy kryzys ekonomiczny miał duży wpływ na Twoją pracę?

8) Czy myślałaś kiedyś o tym, żeby robić coś innego?

9) Masz jakieś doświadczenie z pracą w domu?

10) Czy praca w domu kojarzy Ci się z czymś dobrym, czy nie?

11) Nie robisz tego, więc Ci się nie powiodło – dlaczego?

12) Co jest ostatecznym, finalnym celem Twojej działalności.

13) Zajmuję się czymś, co może ale nie musi być dla Ciebie interesujące. Nie dowiemy się, jeśli Ci o tym nie opowiem. Kiedy znajdziesz minutę – dosłownie minutę – abym mógł Ci opowiedzieć o tym, czym ja się zajmuję i w jaki sposób pomaga to ludziom, którzy ze mną współpracują?

14) Podaj numer telefonu albo wejdź na skype i porozmawiamy chwilę – OK?

Bądź kreatywny

Pytania, które zamieściłem powyżej, to tylko zarys, fundament, podstawa. Mam nadzieję, że w trakcie rozmowy i w miarę pojawiających się odpowiedzi dostrzeżesz mnóstwo innych spraw i wątków, które pociągną rozmowę w nowym kierunku. Pamiętaj, że Twoim głównym celem jest znalezieni problemu, w którego rozwiązaniu możesz pomóc swojemu rozmówcy. Nie chodzi o to, aby przeprowadzić z nim wywiad i zostawić go z uczuciem bycia przesłuchiwanym. Bądź uważnym rozmówcą. Sygnalizuj uczucia, które pojawiają się w trakcie słuchania. Kiwaj głową ze zrozumieniem, albo kręć z niedowierzaniem. Używaj „ochów” i „achów” w miejscach, które szczególnie Cię zdziwiły lub wywołały inne uczucia. Wtedy – i tylko wtedy wszystko się powiedzie.