Najlepsza karma dla psa

 

najlepsza karma dla psa

najlepsza karma dla psa

Gdybym dostawał złotówkę za każdym razem, kiedy odpowiadam na pytanie, jaka jest najlepsza karma dla psa, byłbym bogatym człowiekiem. Wiem, że to pytanie wynika z troski. Kochamy nasze psy tak, że ci, którzy nie mają w domach zwierząt, patrzą na nas z politowaniem i nie do końca wierzą temu, co mówimy.
Chcemy dla psów jak najlepiej. Chcemy, żeby były zdrowe, radosne, szczęśliwe i… najczęściej na tej chęci poprzestajemy. Większości z nas już się nie chce sprawdzić, dlaczego reklamowane w TV Pedigree, Chappy, albo jeszcze inna Purina wcale nie są najlepszym rozwiązaniem dla psów.
I dzwoni albo pisze do mnie taki zatroskany opiekun psa lub kota i pełnym przejęcia głosem prosi o pomoc, bo jego pies chyba “złapał” jakąś alergię, bo się drapie.
Wiem, gdzie leży problem i napiszę o tym nieco później. Teraz powiem Ci, jak reaguję na jego prośbę. Zamiast odpowiedzi, zadaję jedno proste pytanie:

Jakiego pochodzenia są tłuszcze, białka i węglowodany w karmie, którą stosujesz?

Producent zobowiązany jest do podania składu analitycznego karmy. Czyli – ile jest w niej wszystkich podstawowych składników żywieniowych. I najczęściej na tym poprzestaje, bo zwykle nie ma się czym więcej pochwalić. A przecież sama wiesz, że oprócz tego, że białko pochodzi od kury, to jest zasadnicza różnica, czy ta kura została wyhodowana, czy wyprodukowana. To samo dotyczy krowy, owcy, ryby i każdego innego surowca, z którego została zrobiona karma dla psa. To, co dość drastycznie różni wyprodukowaną krowę, owcę, rybę od jej naturalnego odpowiednika, to ilość kwasów omega3 w ich mięsie.

I to jest właśnie to rozwiązanie, o którym wspomniałem.

Z produkcją mięsa związane są dwa złe zjawiska:
– podniesienie ilości toksyn (pochodzących od przeróżnych “dodatków’ stosowanych przy karmieniu tych nieszczęsnych kur, krów i innych kaczek, ale także pozostałości farmaceutycznych oraz konserwantów, dodawanych w procesie dalszej obróbki)
– obniżenie ilości kwasów omega3, “dzięki” wyeliminowaniu lub znacznemu ograniczeniu dostępu do trawy, naturalnego źródła tych kwasów (ciekawy artykuł na ten temat) 
Stosowanie wyprodukowanego mięsa za jednym zamachem zwiększa więc ilość substancji, które wywołują stany zapalne i obniża ilość tych, które pomagają organizmowi je usuwać.

Jakie są symptomy niedostatku Omega3 w diecie

– Wypadanie włosów i nadmierne linienie
– Sucha, łuszcząca się skóra
– Stany zapalne uszu
– Hot spoty
– Drapanie, wylizywanie, wygryzanie
– Nadpobudliwość i skłonność do agresji
Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne dla funkcjonowania organizmu są kwasów Omega3. Większość ludzi nie wie, że są różne kwasy Omega i często sama informacja, że produkt zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega wydaje im się wystarczająca i uspokajająca. Większość ludzi nie wie, że kwasy te nie mogą być wytworzone przez organizm psa. Większość ludzi nie wie, że  tylko mięso ryb, naturalnie wypasanych owiec i karmionych trawą krów zawiera kwasy omega3. Większość ludzi tego nie wie i nigdy się tego nie dowie, bo koncernowi producenci karm nie mają interesu, aby im o tym powiedzieć.

Jaka zatem jest najlepsza karma dla psa?

Mam nadzieję, że umiesz już sama odpowiedzieć sobie na to pytanie. Najlepsza karma dla psa to ta, która oprócz właściwie zbilansowanych surowców podstawowych i wszelkich mikroelementów zawiera mięso pochodzące od naturalnych dostawców. Poławianych w oceanie (a nie hodowanych) ryb, pasących się na łąkach krów i owiec, dziubiących trawę kur i kaczek. Sama oceń prawdopodobieństwo, że karma produkowana przez olbrzymi koncern spożywczy ma w swoim składzie takie właśnie mięso.
Dlatego właśnie nie znajdziesz w moim sklepie żadnych karm najpopularniejszych producentów. Mógłbym zarabiać duże pieniądze sprzedając różne produkty koncernu Mars lub Nestle albo innego Proctera i Gambla albo Colgate i Palmolive (tak – te 4 firmy, to ponad 90% światowej produkcji karm dla psów i kotów – a nie wyglądają, prawda?) Ja jednak sprzedaję tylko Forza10 i Koeber’s bo wiem, z czego te firmy produkują swoje karmy i (co nie mniej ważne) dlaczego to robią

Czy można uzupełnić braki Omega3 w karmach?

Rzeczywiście – jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz zmieniać karmy, którą karmisz swojego psa, możesz pomyśleć nad wprowadzeniem suplementacji kwasów omega3. Osiągniesz to poprzez dodanie oleju lnianego, rzepakowego albo rybnego lub  stosując preparaty z alg, które są jednym z najlepszych źródeł tych właśnie substancji.
I to w zasadzie tyle, jeśli chodzi o magiczne działanie antyalergiczne najlepszych karm dla psa.

Leszek
 

Pomagam ludziom podejmować decyzje i działania, dzięki którym potrafią realizować swoje marzenia. Wspólnie ustalamy kolejne kroki, które trzeba wykonać, aby osiągnąć zamierzone cele. A później je realizujemy. Krok po kroku...