Przegrzanie psa – jak chronić pupila przed upałem

przegrzanie psa

Lato zbliża się wielkimi krokami. Właściwie to wysokie temperatury już zagościły u nas na stałe, a z nimi pojawiło się ryzyko problemów. Nasze czworonogi również odczuwają dyskomfort z racji upału. Przegrzanie psa może być dla niego bardzo niebezpieczne.

Niejednokrotnie słyszeliśmy w mediach o psach pozostawionych w rozgrzanych samochodach kiedy to właściciel poszedł „tylko na chwilkę do sklepu”. Co roku w ten sposób umiera kilkaset psów.

Warto więc wiedzieć, jak uchronić psa przed przegrzaniem. Zapraszam Cię do lektury dzisiejszego artykułu.

CHWILA, KTÓRA KOSZTUJE ŻYCIE

Na wyobraźnię powinien zadziałać fakt, ze już przy temperaturze powietrza rzędu 22°C, wnętrze samochodu w zaledwie pół godziny nagrzeje się do temperatury 50°C. Jednak gdy na dworze panuje upał rzędu 30°C, samochód nagrzewa się do 85°C i to w kilka minut, a szanse na przeżycie pupila, będą spadały wprost proporcjonalnie.

FIZJOLOGIA, KTÓREJ NIE PRZESKOCZYSZ

Pies ma bardzo ograniczone pole manewru jeśli chodzi o schładzanie się w gorące dni. Może to robić głównie dzięki dyszeniu, ziajaniu (już wiesz dlaczego tzw. kagańce weterynaryjne są męką dla psa). Ważną rolę w schładzaniu się grają spody łap psa czyli tzw. poduszki. Są to miejsca bardzo wrażliwe na warunki atmosferyczne, a także substancje chemiczne, o czym mówiłem już w jednym ze swoich filmów na temat zabezpieczania psich łap w zimie.

CZY TO JUŻ PRZEGRZANIE?

Znalazłem na youtube film pokazujący zachowanie przegrzanego psa. Nie dopuść nigdy do takiej sytuacji.

Przede wszystkim – bądź czujny i obserwuj  czworonoga – w końcu znasz go najlepiej. Jest szereg objawów, które wskazują na przegrzanie psa – które powinny wzbudzić twoją czujność lub natychmiastową reakcję.
Ułożyłem je od najlżejszych do najcięższych:

dyszenie,

ślinienie się,

blade dziąsła,

krwistoczerwony język,

problemy z oddychaniem,

przyspieszone tętno,

nieregularne bicie serca,

wymioty

temperatura ciała powyżej 39°C,

wstrząs,

napad padaczkowy.

MÓJ PIES SIĘ PRZEGRZAŁ – CO ROBIĆ?

Czas jest w tej kwestii kluczowy. Po pierwsze należy zabrać pas z miejsca nagrzanego do ocienionego, a nawet klimatyzowanego. Dobrym pomysłem jest delikatne włożenie pas do niezbyt głębokiej letniej (absolutnie nie zimnej) wody, użyć węża ogrodowego lub tego co podpowie nam wyobraźnia, aby obniżyć stopniowo temperaturę ciała zwierzęcia. Kolejny sposób to obłożenie psa namoczonym w chłodnej wodzie ręcznikiem ze szczególnym uwzględnieniem okolic głowy, karku i spodów łap. Jednak uważaj, niebezpieczne jest karmienie psa lodem czy wkładanie go do lodowatej kąpieli.

przegrzanie psa

JAK ZAPOBIEGAĆ PRZEGRZANIU?

Oto 6 prostych porad jak uchronić psa przed przegraniem:
1. możesz przygotować psie lody – podawać psu od czasu do czasu zamrożony, niesolony wywar z mięsa,
2. pamiętając, że psie łapy, a właściwie poduszki na nich, są szczególnie wrażliwe na bodźce zewnętrzne, przed wypuszczeniem psa na taras użyj węża ogrodowego do schłodzenia nawierzchni, możesz też dodatkowo schładzać psu łapy,
3. schładzaj wodę wsypując do niej kilka kostek lodu; uważaj jednak na ryzyko zadławienia czy uszkodzenia zębów i dziąseł – sam znasz swojego pas i jego temperament,
4. schładzaj klatkę, w której przebywa pies lub transporter, w którym go przenosisz – możesz w łatwy sposób przygotować bezpieczną „klimatyzację” umieszczając dwie duże butelki zamrożonej wody na transporterze,
5. na szyi psa umiejscowione są receptory temperatury – pomóż psu schłodzić się przykładając zimny kompres wokół jego szyi – najlepiej do tego celu nada się bandana,
6. umożliw psu skorzystanie z chłodnej kąpieli w sadzawce, baseniku dla dzieci w ogrodzie itp.

przegrzenie psa

RATUJ ŻYCIE

Zgodnie z prawem polskim, narażenie lub doprowadzenie zwierzęcia do śmierci w wyniku pozostawienia go w samochodzie, jest przestępstwem i zgodnie z 35 art. 1 Ustawy o Ochronie Zwierząt, jest zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Reaguj na sytuacje zagrażające życiu zwierzęcia.

I pamiętaj, aby w upalne dni ograniczyć aktywność czterołapa. Jeśli Twój pies biega z Tobą, wybierzcie się na trening wczesnym rankiem. Niektóre rasy psów są szczególnie podatne na przegrzanie, a głównie dotyczy to ras z krótką kufą (np. mopsy, boksery) oraz tych z gęstym futrem, podszerstkiem. Zawsze monitoruj zachowanie swojego pupila. Ty wiesz najlepiej gdy coś mu dolega.

Leszek
 

Pomagam ludziom podejmować decyzje i działania, dzięki którym potrafią realizować swoje marzenia. Wspólnie ustalamy kolejne kroki, które trzeba wykonać, aby osiągnąć zamierzone cele. A później je realizujemy. Krok po kroku...