Świadome życie – zacznij od oczyszczania

Co to w ogóle jest – świadome życie?

nie chce Ci się czytać? – posłuchaj:

Świadome życie, to życie po przebudzeniu. To życie, w którym jesteś świadom wszystkiego, co do siebie zapraszasz pod każdą postacią. To życie w akceptacji tego, że wszystko, co cię otacza ma wpływ na ciebie i że ty masz wpływ na wszystko, co cię otacza.
Życie świadome można też nazwać życiem holistycznym. Pisałem na ten temat już na moim blogu w tym artykule.
Na początku – może wydawać ci się, że świadome życie jest bardzo proste i że takie prowadzisz od dawna.
Może też wydawać ci się, że to coś niebywale skomplikowanego i zajmuje tyle czasu, że nie ma sensu zajmować sobie tym głowy.

świadome życie - zacznij od oczyszczania

świadome życie – zacznij od oczyszczania

Niestety – większość ludzi w ogóle się nad tym nie zastanawia. Przechodzą przez swoje życie bez rzeczywistej świadomości udziału w nim.
A ty?

Jak żyć – panie premierze?

Chciałem się dzisiaj z Wami podzielić kilkoma myślami, które pojawiły się w mojej głowie jakiś czas temu, gdy usłyszałem pewną rozmowę. Coś dziwnego dzieje się z ludzkim mózgiem gdy usłyszy pytanie. Mam nadzieję, że masz tak, jak ja – mój mózg instynktownie odpowiada. Tak też zareagowałem ja, gdy usłyszałem jak pewien producent papryki zapytał pewnego premiera – Jak żyć, panie premierze?”

Instynktowna odpowiedź, która natychmiast pojawiła się w mojej głowie brzmiała – Świadomie, proszę pana. Jednak później pomyślałem, że ta odpowiedź może nie być wystarczająca. A już na pewno oznacza coś innego dla mnie, premiera i producenta papryki.

Nie tak dawno temu mówiłem o tym na spotkaniu klubu Toastmasters – chcesz zobaczyć i posłuchać?

Dla każdego świadome życie może oznaczać coś innego

Pomyślałem, że tak naprawdę – dla każdego z nas świadomość oznacza coś innego. Szukałem jakiegoś uproszczenia, jakiegoś sposobu na wyjaśnienie tej kwestii komuś, kogo nie znam. Do kogo nie mam możliwości odnieść się, ani porównać. I w końcu znalazłem rozwiązanie w miejscu, w którym nigdy nie spodziewałem się wylądować. Na buddyjskim blogu jakiegoś Amerykańskiego hippisa.

Podzielił on życie na 7 sfer i zamiast udzielać odpowiedzi, nakłania do zadawania pytań, które być może pomogą każdemu znaleźć dobre – swoje  odpowiedzi. Analizowałem te jego sugestie. A że jestem trochę fotografem, dlatego pomyślałem, że inteligentnie z mojej strony będzie użyć metafory fotograficznej do spięcia w całość tego nieco filozoficznego wpisu.

Co robisz, zanim coś zrobisz?

Dobry fotograf, zanim cokolwiek wprowadzi w kadr swojego zdjęcia, najpierw wszystko z niego usunie – oczyści go . Dzięki temu jego kadr będzie świadomy. Chcę cię zachęcić do zrobienia czegoś podobnego. 

świadome życie - oczyść kadr

świadome życie – oczyść kadr


Pomyślałem, że byłoby bardzo dobrze, aby każdy mógł podzielić swoje życie na 7 sfer, wyczyścić je a później świadomie umeblować. Bo wszystko sprowadza się do tych właśnie dwóch etapów
– uświadomienia sobie, że wszystko, co wprowadzasz do swojego życia wchodzi z nim i z tobą w interakcję – staje się tobą
– konsumpcji świadomej, unikania rzeczy, składników, elementów, które ci nie służą i koncentrowania się na tych, które są dla ciebie i twojego zdrowia i życia korzystne.

A dlaczego w ogóle warto żyć świadomie?

Bo dzięki temu możesz stać się:
– szczęśliwszy
– zdrowszy
– spokojniejszy i bardziej pokojowo nastawiony
– aktywniejszy i bardziej energiczny
– bardziej skoncentrowany
– bardziej empatyczny
– bardziej skłonny do wyszukiwania podobnych sobie ludzi i przebywania w ich towarzystwie
– będziesz świadomie (bądź nieświadomie) wpływać na swoich bliskich, aby żyli podobnie do ciebie

7 pytań na temat 7 sfer życia

Oto więc zapowiadane sfery i pytania, które mam do Ciebie w związku z każdą z nich.

 1. Sfera pożywienia.

  śmieciowe jedzenie


  Kwestia pozornie banalna – jesteś tym, co jesz. 
  Czy jednak rzeczywiście – patrząc na talerz, zastanawiałeś się kiedyś, że patrzysz na to, co będzie wkrótce twoim okiem, sercem, mózgiem, dzieckiem? Nie chodzi tylko o to, z czego składa się jedzenie na twoim talerzu. Czy masz świadomość, cierpienia, odebranej miłości, strachu i innych uczuć, które są zamknięte w tym, co za chwilę weźmiesz do ust? Czy na pewno chcesz, aby to stało się częścią ciebie?
 2. Sfera picia

  cukier rozpuszczony w brudnej wodzie


  Twoje ciało składa się w 70% czy nawet 80% z wody. CZy na pewno jest to woda? Czy może raczej jakieś popłuczyny. Coś, co udało się twojemu organizmowi wyssać z bąbelkującego ulepu substancji smakowych, barwników identycznych z naturalnymi, i góry toksycznego i wybitnie szkodliwego cukru. Jeśli jest jakaś pojedyncza porada, która może mieć największy wpływ na to, co się stanie z tobą, po jej zastosowaniu, oto ona – pij więcej wody i mniej wszystkiego innego, co jest mokre, a nie jest wodą.
 3. Sfera leczenia się

  chemiczne lekarstwa

  chemiczne lekarstwa


  Co pomyślałeś? No Buczak – z tego to nie wyjdziesz, bo nie da się bez lekarstw…

  Czy na pewno? Po pierwsze – jeśli sprzątasz  po kolei i załatwisz na dobre pierwsze 2 sfery, to nie będziesz miał co leczyć. Po drugie: istnieje zjawisko, nazywane homeostazą – automatyczne dążenie do odzyskania stanu zdrowia. Organizmy żywe w sytuacji choroby zaszywają się w ciszę i spokój, mało jedzą, dużo piją, dużo śpią i… zdrowieją. Nie potrzebują tych wszystkich nienazywalnych antybiotyków i farmaceutyków. Dlaczego ty myślisz, że ich potrzebujesz?
  Ostatnio chorowałem na grypę. Posłuchałem sam siebie – nie obstawiłem się masą słodzonych i toksycznych chemikaliów. Zaszyłem się w ciszy i ciemności. Spałem, prawie nie jadłem, dużo piłem. Wyleczyłem się bardzo szybko i nie musiałem stosować całej rzeszy lekarstw leczących ze skutków stosowania lekarstw.
 4. Sfera zakupów

  świadome życie - zakupy dla poprawienia nastroju

  świadome życie – zakupy dla poprawienia nastroju


  Uśmiechasz się? A ile rzeczy, które po ostatnich zakupach przepakowywałeś pod sklepem z koszyka do samochodu, wytrzymałoby prosty test pytania – czy na pewno jest Ci to potrzebne? Zastanawiasz się, jak często zdarza się, że nie masz w domu już gdzie układać tych wszystkich niepotrzebnie kupionych rzeczy? 
 5. Sfera oglądania

  Świadome życie - przemoc w filmach, wiadomościach, polityce

  Świadome życie – przemoc w filmach, wiadomościach, polityce


  Horrory, thrillery, filmy akcji, dramaty, polityka, wydarzenia, publicystyka, wojny, pożary. Czy na pewno świadomie dobierasz to, co kształtuje Twoją podświadomość. Twoją zdolność do podejmowania właściwych decyzji. Twoją otwartość na sukces i wiedzę, Twój sposób interakcji ze światem? A co z twoimi dziećmi? Czy to na pewno dobrze, że są wystawione na kilkanaście a nawet kilkadziesiąt godzin tygodniowego zamulania ich mózgów śmieciami z nie wiesz jak pracujących mózgów ludzi z drugiej strony telewizji. Zrób ze sobą mały test – skróć o godzinę czas oglądania telewizji i wyjdź w tym czasie po prostu na spacer. Obserwuj co się dzieje dookoła ciebie. Ale przede wszystkim obserwuj, co się dzieje w tobie. Zobaczysz, jak szybko podejmiesz decyzję o całkowitej eliminacji telewizji ze swojego życia.
 6. Sfera czytania

  Świadome życie - przemoc w filmach, wiadomościach, polityce

  Świadome życie – przemoc w filmach, wiadomościach, polityce


  Nauczyciel powiedział – czytaj co najmniej pół godziny dziennie.

  Czy miał na myśli kolorowe czasopisma pełne fałszywych bzdur z fałszywych życiorysów fałszywych ludzi. Reklam między filmami? Profili sfrustrowanych hejterów, którzy mają 35 lat i ciągle żyją na strychu u rodziców bo nie umieją się usamodzielnić? W tej dziedzinie świadomość jest bardzo ważna. Bo dzięki świadomym wyborom pozwolisz mieć na siebie wpływ ludziom, którzy odnieśli sukces i chcą o tym mówić.
 7. Sfera relacji

  świadome życie - usuwanie toksycznych relacji

  świadome życie – usuwanie toksycznych relacji


  Jesteś średnią z pięciu ludzi, z którymi spędzasz najwięcej czasu. Powtórzę, żeby głębiej zapadło – jesteś średnią z pięciu ludzi, z którymi spędzasz najwięcej czasu.

  Czy pojawiła się w tobie chęć zakończenia którejś ze zbyt długo trwających znajomości? Dlaczego tego nie zrobisz? Jeśli tylko czujesz, że którakolwiek relacja w twoim życiu nie służy ci – zakończ ją. Którakolwiek. Nie ma żadnego wytłumaczenia dla źle traktującej cię osoby, która robi to tylko dlatego, że jest uważana za bliską ci osobę. 
  Czy jesteś w stanie powiedzieć lub usłyszeć od bliskiej osoby:
  “… kocham cię i zależy mi na tobie bardziej, niż na tym, o co się kłócimy. Nie ważne, kto ma, a kto nie ma racji. Pomyśl o tym, że mnie kochasz i skoncentrujmy się na tym, żeby zakończyć ten spór tak, aby rozwiązanie nikogo nie krzywdziło. Zróbmy to tak, abyśmy oboje mogli być szczęśliwi, ok?”
  Relacje i sztuka właściwego zarządzania nimi jest czymś, co nadaje sens życiu. Praktyka w tej dziedzinie pozwala na uzyskanie spektakularnych efektów w dziedzinie odczuwania radości życia.

Pamiętaj – twoje życie to również studio fotograficzne.

świadome życie - oczyść kadr

świadome życie – oczyść kadr


Jeśli uświadomiłem Ci dzisiaj potrzebę posprzątania przed jego świadomym umeblowaniem – nie krępuj się. Mam nadzieję, że niepokój, który chciałem w tobie wywołać, nie zdąży zostać przysypany przez śmieci, które ciągle przynosi “normalne” życie.

Leszek
 

Pomagam ludziom podejmować decyzje i działania, dzięki którym potrafią realizować swoje marzenia. Wspólnie ustalamy kolejne kroki, które trzeba wykonać, aby osiągnąć zamierzone cele. A później je realizujemy. Krok po kroku...