Dzięki psu twoje życie jest kompletne

[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”1_2″][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Jaką rolę w twoim życiu odgrywa pies?

Uwielbiam książki. Czytam ciągle, gdziekolwiek jestem, jeśli tylko nie robię czegoś, co nie pozwala mi czytać. I mam to od dziecka. I właśnie kiedy byłem dzieckiem, czytałem wszystkie książki, w których pojawiał się pies. Bella i Sebastian, Lassie, Biały Kieł. 
Moi rodzice nawet nie chcieli słyszeć o tym, że mógłbym mieć psa. Rybki, chomik i papużka – zwierzęca historia mojego dzieciństwa.
A w mojej głowie chłopiec i jego pies.
Ja byłem chłopcem bez psa. Byłem chłopcem niekompletnym.

 

[/et_pb_text][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_2″][et_pb_image admin_label=”Obraz” src=”http://zdrowakarma.pl/blog/wp-content/uploads/2016/05/whole2.jpg” alt=”aktywny pies” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” animation=”left” sticky=”off” align=”left” force_fullwidth=”off” always_center_on_mobile=”on” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”] [/et_pb_image][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row admin_label=”Wiersz”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Czy pies to tylko obowiązek?

Psa trzeba wyprowadzać, karmić, sprzątać po nim. Pies to tylko masa obowiązków!
To był koronny argument, kończąca każdą rozmowę na temat psa kwestia, na którą zawsze miałem jedną odpowiedź – wiem, że to obowiązek i będę go wypełniał.

No cóż – nie miałem daru przekonywania, albo może jakieś inne cechy mojej kształtującej się osobowości sprawiały, że moi rodzice nie chcieli uwierzyć w moje zapewnienia.

Tak – pies to obowiązek – zdecydowanie. Ale równie zdecydowanie pies to coś więcej niż tylko obowiązek. Wszystkie te książki, które przeczytałem, uczyły mnie (bo własnego doświadczenia w tej kwestii nie miałem), jak ogromne znaczenie dla każdego człowieka ma doświadczanie wzajemnej zależności. I to zależności w relacjach, w których człowiek jest zależny oraz takich, kiedy od niego zależą inni.

Być może to, co teraz napiszę zabrzmi radykalnie, ale moim zdaniem posiadanie psa, wychowywanie się w rodzinie, w której jest pies, jest warunkiem koniecznym do tego, by rozwinąć w sobie pełnię człowieczeństwa. Poszedłbym nawet dalej, twierdząc, że trudno jest zostać DOBRYM szefem, kierownikiem, dyrektorem, jeśli jest się człowiekiem bezpiesnym. Nie przemyślałem tej tezy do końca i zdaję sobie sprawę z jej ryzykowności, Niech to będzie taka teza robocza. Kiedyś ją przemyślę bardziej i zdecyduję, czy będę jej bronił.

Wiem, że brzmi to strasznie. Brzmi to strasznie i dla mnie, bo jak napisałem wcześniej – nie miałem psa i wychowałem się w rodzinie, w której nie było psa. Dlatego teraz, kiedy praktycznie każdy mój dzień zaczyna się od spaceru z psem i kończy na spacerze z psem, kiedy w ciągu dnia kilkadziesiąt razy zdarza mi się być polizanym, przytulonym, przygniecionym, szturchniętym, popchniętym przez mojego psa – widzę, jak bardzo moje życie zmieniło się od kiedy pies stał się domownikiem w moim domu. 

 

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”1_2″][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Kiedy obserwuję jak rozwijają się relacje mojej córki z psem (a nawet kotem, który rzucił się kiedyś na mnie sądząc, że kilkumiesięczna wtedy Ola płacze, bo wyrządzam jej jakąś krzywdę) przekonuję się, że życie Oli będzie pełniejsze. Że znacznie szybciej doświadczy wielu uczuć, które ukształtują jej charakter lepiej, niż kształtował się mój.

Już teraz (Ola ma 4 lata) widzę, jak bardzo ważne jest dla niej, by Westa na pewno miała wodę w misce, by nie zapomnieć jej dać jeść, by słońce na nią nie świeciło, kiedy uśnie na balkonie. Każde dłuższe wyjście z domu okraszone jest tekstami typu “tęsknię za naszą Westą” lub “Weście tam na pewno smutno bez nas”. Na spacerach uspokaja dzieci, że Westa im nic nie zrobi, ale też wchodzi w rolę obrońcy, kiedy przyjdzie jej na myśl, że coś zagraża naszemu psu.

 

[/et_pb_text][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_2″][et_pb_image admin_label=”Obraz” src=”http://zdrowakarma.pl/blog/wp-content/uploads/2016/05/whole3.jpg” alt=”aktywny pies” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” animation=”left” sticky=”off” align=”left” force_fullwidth=”off” always_center_on_mobile=”on” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”] [/et_pb_image][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row admin_label=”Wiersz”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

A Ty? Czy masz jakieś przemyślenia na ten temat? Podziel się. Pokażmy wspólnie, jak ważna jest empatia, opiekuńczość, odpowiedzialność i jak bardzo w rozwoju tych cech może pomóc posiadanie psa.
Kwestię obowiązkowości na razie sobie odpuśćmy. Po co poruszać drażliwe tematy? 🙂

 

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]
Leszek
 

Pomagam ludziom podejmować decyzje i działania, dzięki którym potrafią realizować swoje marzenia. Wspólnie ustalamy kolejne kroki, które trzeba wykonać, aby osiągnąć zamierzone cele. A później je realizujemy. Krok po kroku...