7 porad jak znaleźć swoją pasję

Spis Treści

W artykule 5 filarów życiowego sukcesu pisałem o tym, aby robić rzeczy, które Cię pasjonują. Wydaje się tak oczywiste, że prawdziwe szczęście i sukces idą w parze z naszymi pasjami. Wiele osób uzna pytanie – „jak znaleźć swoją pasję?” za najprostsze pytanie na świecie. Niestety – czasem to właśnie pasji brakuje najbardziej w życiu. Jeśli zapytasz kogokolwiek, kto odniósł sukces, czy to w biznesie, czy w jakiejkolwiek innej dziedzinie – zawsze był on zwieńczeniem robienia czegoś z ogromną pasją. Tymczasem okazuje się, że 75% ludzi zwyczajnie nie wie, co jest ich prawdziwą pasją. Być może właśnie dlatego obserwujemy tak wiele nieszczęścia wokół. Trudno jest osiągnąć prawdziwe szczęście bez pasji. Kiedy rozmawiasz z ludźmi sfrustrowanymi, częstym powodem ich frustracji jest ciągłe wykonywanie pracy, która nie ma nic wspólnego z ich zainteresowaniami i pasjami.

jak znaleźć swoją pasję
jak znaleźć swoją pasję

Wierzę, że jeśli zaliczasz się do tych 75% ludzi bez pasji, po prostu nie odkryłeś jej jeszcze w sobie. Dlatego zebrałem 7 porad – jak znaleźć swoją pasję. Mam nadzieję, że któraś z porad wywoła gest triumfu a wewnętrzny głos powie Ci – tak! To jest coś, co mnie pasjonuje.

1. Co sprawia, że się uśmiechasz?

Jeśli robienie czegoś sprawia, że się uśmiechasz, może to być dobry znak, że właśnie po to, by to robić pojawiłeś się na Ziemi. Wcale nie musi to być coś, czym zajmujesz się obecnie. Spróbuj sobie przypomnieć wszystkie rzeczy w swoim życiu, których robienie sprawiało Ci prawdziwą przyjemność.

2. Co przychodzi Ci z łatwością?

Wcale nie chodzi o to, co od razu było dla Ciebie łatwe. Raczej o coś, co opanowałeś szybciej niż inne rzeczy. Być może spodziewałeś się, że zdobycie jakiejś umiejętności przyjdzie Ci z trudem, a okazało się, że masz w tym kierunku talent. Można też posłużyć się działaniem w odwrotnym kierunku – coś, co przychodzi Ci z trudem i nie lubisz tego robić, na pewno nie jest pasjonujące.

jak znaleźć swoją pasję
Co robiłbyś za darmo?

3. Co wyzwala Twoją kreatywność?

A może jest coś w Twoim życiu, co ciągle modyfikujesz, ulepszasz, testujesz i poprawiasz. Pasja często objawia się właśnie w ten sposób, że nie pozwala Ci oderwać myśli od czegoś. Jesteś na zakupach, jedziesz do pracy, przeglądasz gazetę – a w głowie ciągle słyszysz swoje myśli na temat tego, jak można zrobić inaczej coś, co robiłeś wczoraj i co kazało Ci pójść spać o wiele później, niż nakazywał rozsądek.

4. Co robiłbyś za darmo?

Czy jest coś, co robiłbyś tylko dlatego, że miałbyś możliwość robienia tego? Nawet gdyby nikt Ci za to nie zapłacił? Często właśnie dlatego odrzucasz rzeczy, które Cię pasjonują, że nie widzisz możliwości zarabiania pieniędzy dzięki robieniu tego. Może właściwa droga wiedzie nie poprzez szukanie innego zajęcia, a poprzez znalezienie sposobu na zarabianie dzięki temu, co uwielbiasz robić?

5. O czym lubisz mówić?

Zwykle robimy to nieświadomie i trudno samemu zauważyć to u siebie. Może tylko Ty nie wiesz, jak znaleźć swoją pasję, a wiedzą o Twojej pasji ludzie wokół Ciebie? Dlatego możesz poprosić o pomoc najbliższe Ci osoby. Zapytaj je, z jakim tematem rozmowy najbardziej Cię kojarzą. Ty pewnie też myślisz o niektórych z nich w ten sposób – “jeśli przyjdzie do nas w sobotę Jurek, to znów będzie cały czas gadał o tych swoich rybach, nie wiem, co może być interesującego w tych śliskich, zimnych stworzeniach…” Śmiało – zapytaj, może też masz jakiś ulubiony temat i nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy.

jak znaleźć swoją pasję
O czym myślisz, gdy robisz to, czego nie lubisz robić?

6. Na jakim polu nie obawiasz się porażki?

Kiedy robisz to, co Cię pasjonuje, masz absolutne zaufanie do swoich zdolności i umiejętności w tej dziedzinie. Dlatego w ogóle nie bierzesz nawet pod uwagę możliwości, że coś Ci nie wyjdzie. W końcu – jak mogłoby Ci nie udać się zrobienie czegoś, co uwielbiasz robić?

7. Czego żałowałbyś najbardziej, gdybyś nie mógł tego robić?

Gdyby zbliżał się koniec Twojego życia, czy byłoby coś, czego nie zrobiłeś i żałowałbyś, że nie miałeś możliwości zrobienia tego? Dlaczego zatem tego nie robisz? Być może właśnie to jest coś, co robić powinieneś?

… i jeszcze garść…

Powyższe 7 porad jak znaleźć swoją pasję nie wyczerpuje wszystkich możliwości. Możesz zastanowić się nad odpowiedziami na jeszcze więcej pytań:
– Gdybyś nagle dostał w spadku duży majątek i nie musiałbyś pracować – co byś robił?
– Gdybyś miał przeczytać 100 książek z jakiejś dziedziny i nie nudzić się przy tym – jaka byłaby to dziedzina?
– Czy jest ktoś, komu zazdrościsz tego, co on robi? I co on właściwie robi?

Mam nadzieję, że w trakcie wymyślania kolejnych pytań tego typu i stawiania się w różnych sytuacjach, w końcu poczujesz, że właśnie znalazłeś odpowiedź na pytanie – jak znaleźć swoją pasję.

Podsumowanie

Chętnie podzieliłbym się moimi pasjami. Tak wiele rzeczy mnie pasjonuje, że bardzo często żałuję, że nie mogę zajmować się każdą z nich. Być może jest to przyczyna, dla której ciężko mi jest się jednoznacznie określić w kwestii tego co stanowi moją pasję. Ciekawe, czy w takim razie też zaliczam się do owych 75% społeczeństwa, które nie wie, co jest ich pasją?

A Ty? Co Ciebie pasjonuje? Podziel się w komentarzu, czy to, co robisz w swojej pracy jest tym, co rzeczywiście Cię pasjonuje? Czy Twoja praca jest sposobem na realizowanie pasji, czy raczej odciąga Cię od tego, co chciałbyś robić? Może to dobry moment na próbę znalezienia sposobu na robienie czegoś, co robiłbyś z pasją i jednocześnie zarabiał pieniądze zajmując się właśnie tym?

Artykuł napisałem inspirując się myślami znalezionymi tutaj oraz tutaj