Zastanawiałeś się kiedyś jak zwiększyć swoją inteligencję?
Czy uważasz, że:
“Inteligencja to cecha nabyta”
mądrości ludowe
“Można stać się mądrzejszym, ale nie bardziej inteligentnym”.
Jest wiele podobnych twierdzeń, ale dla mnie nie mają one sensu z prostej przyczyny. Znam osoby, które na przestrzeni wielu lat naszej znajomości rzeczywiście stały się bardziej inteligentne (niestety – jest też wiele przeciwnych przypadków 🙁 ). W tym artykule zamieszczam kilka porad opartych na rzeczywistych działaniach, które pomogły również i mnie podnieść moje IQ i EQ.
Pamiętaj, że jeśli nie robisz nic, by podnieść swoje zdolności intelektualne, prawdopodobnie zostaniesz wyprzedzony przez tych, którzy coś robią.
Zatem – jeśli nie idziesz do przodu, to się cofasz.
Wierzę, że każdy człowiek może stać się geniuszem.
Stać się geniuszem – nie urodzić się.
Umysł ma nieskończone zdolności uczenia się i poznawania.
Jak to zrobić? Benjamin Franklin powiedział kiedyś:
“Jeśli opróżnisz swój portfel, aby wzbogacić swój umysł, Twój umysł sprawi, że Twój portfel się napełni.”
Benjamin Franklin
Pewnie nie raz słyszałeś historie milionerów, którzy stracili wszystko i wkrótce znów byli milionerami, bo nikt nie zabrał im ich umysłu. I odwrotnie – kiedy człowiek przeciętny wygra na loterii miliony, w krótkim czasie znów będzie biedny, prawdopodobnie w większych tarapatach finansowych, niż przed wygraną.
#1 Godzina przyjmowania wiedzy dziennie, aby zwiększyć swoją inteligencję
Znajdź godzinę dziennie na przyswajanie nowej wiedzy. I już słyszę te protesty:
Człowieku – w jakim świecie ty żyjesz? Gdybym miał wolną godzinę dziennie, moje życie wyglądałoby całkiem inaczej…
Pomyślmy:
Dojeżdżasz do pracy? Co wtedy robisz?
Masz przerwę w pracy? Co wtedy robisz?
Stoisz w kolejce w sklepie? Czekasz u lekarza? Wychodzisz na spacer z psem? Oglądasz telewizję? Chodzisz na siłownię?
Nie będę wymieniał całej reszty czynności, w trakcie których Twój mózg pracuje na biegu jałowym. W trakcie tych czynności możesz słuchać podcastów, audiobooków, oglądać filmy na YT, słuchać nagranych webinarów. Zachęcam Cię do rezygnacji ze słuchania lub oglądania wiadomości czy tasiemcowych seriali – nie wnoszą one nic do Twojej wiedzy, nastrajają Cię pesymistycznie i zabierają mnóstwo czasu, który już wiesz, że możesz wykorzystać lepiej.
#2 Zapisuj informacje, aby zwiększyć swoją inteligencję
Najsłabszy ołówek jest silniejszy, niż najmocniejsza pamięć.
Jeśli przeczytałeś książkę 10 lat temu i nie robiłeś notatek – prawdopodobnie nic z niej nie pamiętasz.
W przeciwnym razie jestem przekonany, że został jakiś ślad po tej lekturze w Twojej głowie. A jeśli nie został, to łatwo go przywrócisz, gdy zerkniesz do notatek.
Wejdź w nawyk notowania wszystkiego. Rób notatki z każdego materiału, który do Ciebie dotarł i rób je ręcznie. Ten mechanizm znacznie zwiększa tzw. retencję wiedzy – czyli ilość wiedzy, która pozostanie w Twojej głowie.
#3 Dziel się informacjami, które zdobyłeś, aby zwiększyć swoją inteligencję
Jak to zrobić? To jest właśnie ta najbardziej aktywna część procesu uczenia SIĘ. Tak – uczysz się najszybciej i najskuteczniej, kiedy uczysz innych.
Nagraj wideo, zacznij prowadzić blog, publikuj na swoim facebooku, linkedinie, pintereście. Ucz swoje dzieci, ucz swojego partnera, ucz swoich gości, sąsiadów, klientów.
Część z nich tego nie wytrzyma. Ale za to ci, którzy zostaną przy Tobie, będą śmietanką i dodadzą dodatkowego rozpędu Twojemu procesowi stawania się coraz mądrzejszym.
Bo wiesz, jak to jest – znasz zasadę 5 osób, wśród których przebywasz, prawda?
Jeśli więc chcesz być mądrzejszy niż jesteś – przebywaj wśród ludzi mądrzejszych, niż jesteś.
W bonusie dostaniesz od nich inspirację, mnóstwo porad i wskazówek.
#4 Rób różne rzeczy – zatrudniaj różne części swojego mózgu
Nie chcę Cię zachęcać do braku konsekwencji. Wręcz przeciwnie – bądź konsekwentny w zmianie. Długie zajmowanie się jednym tematem sprawia, że zaczynasz odczuwać znużenie, a Twój mózg przeciąża pewne swoje części funkcjonalne.
Dlatego stosuj zasadę pomodoro: 20-30 minut robienia jednej rzeczy, potem kilka minut przerwy i zmiana czynności. Oczywiście – powracaj do pierwszej przerwanej czynności co kilka cykli aż ją skończysz.
To ma działać tak, jak ćwiczenia na siłowni. Masz zrobić 200 powtórzeń jakiegoś ćwiczenia. Nie robisz tych 200 za jednym razem, tylko dzielisz na 5 serii, które przeplatasz powtórzeniami innych ćwiczeń. Jasne?
Zyskiem jest to, że nie wszystkie zajęcia wymagają takiego samego zaangażowania. Jeśli więc któreś z zadań wymaga głębszego przemyślenia, możesz je przemyśliwać w trakcie wykonywania czegoś, co nie angażuje tak bardzo.
#5 Sensownie wykorzystuj swój czas
W erze życia on-line wszyscy wokół walczą o Twoją uwagę i czas. Pamiętaj o tym i miej na uwadze przede wszystkim siebie. Jeśli uruchamiasz komputer, aby sprawdzić pocztę – sprawdź pocztę i wróć do zadania, które jest ważne. Nie klikaj linków w mailach, bo zamiast robić coś, co Cię rozwija, wylądujesz na kolejnej stronie opinii o ostatnim sezonie “Breaking Bad” o ile nie w samym serialu.
Ustal listę priorytetów i bądź jej wierny.
Dlaczego piszę o tym przy tej okazji?
Bo chcę Cię zachęcić do utrzymania się na właściwym kursie, z dala od intelektualnych mielizn.
A może da się nawet przeżyć kilka godzin – tych przeznaczonych na pracę w skupieniu – bez telefonu? Spróbuj.
#6 Zacznij się uczyć obcego języka
Wcale nie chodzi o to, abyś umiał się porozumiewać z ludźmi z drugiego końca świata (choć będzie to niewątpliwa korzyść dodatkowa). Chodzi o to, w jaki sposób uczenie się obcego języka wykorzystuje i obciąża Twoje zasoby intelektualne. To swoisty orbitrek intelektualny.
W trakcie nauki języka uruchamiasz swoją wyobraźnię, bodźce wizualne, słuchowe, ruchowe (w takim artykule powinienem napisać – kinestetyczne).
To zdecydowanie jedno z bardziej efektywnych zajęć rozwijających Twoje zdolności intelektualne.
Ale pamiętaj – nie szukaj skrótów. Jakieś wymyślne, pseudonaukowe metody uczenia się w trakcie robienia czegoś innego nie przyniosą efektów, o które chodzi. Nawet jeśli rzeczywiście nauczą Cię języka.
#7 Graj w gry logiczne
Jest ich wiele i większość w przyjemny sposób rozwinie Twoje zdolności poznawcze, pamięć i zdolność do podejmowania szybkich i trafnych decyzji. Czy jest jeszcze jakiś inny składnik tego, co nazywamy mądrością? Zatem – do dzieła. Scrabble, sudoku, kółko i krzyżyk i już wszystko zmierza w dobrym kierunku.
A jeśli chcesz nie tylko zagrać, ale również obserwować swój progres – zarejestruj się w serwisie lumosity.com – warto! Podobną wartość uzyskasz pobierając na swój telefon aplikację Dual N-Back.
#8 Ćwicz regularnie – fizycznie
Kiedy na swoim profilu publikuję coś, co dotyczy aktywności fizycznej, ilość reakcji spada jak woda w Niagarze. Tymczasem wszyscy bardzo mądrzy influencerzy podkreślają ważność regularnej aktywności fizycznej dla każdej dziedziny życia.
Ludzie, którzy osiągnęli sukces w biznesie, finansach, marketingu, sprzedaży. Nawet ci, którzy osiągają wybitne sukcesy w sporcie – regularnie ćwiczą 🙂
Wiem, że mięśniaki postękujące na siłowni nie kojarzą się z wybitną inteligencją, ale:
- wygląd czasem myli
- 30 minut dziennego wysiłku sprawia, że stajesz się mądrzejszy.
Jak to? W zdrowym ciele, zdrowy duch. Zdrowy duch, to lepsza samoocena, większa pewność siebie, większe zaufanie do swoich zdolności i umiejętności. A stąd już tylko krok do sprawniejszego dostępu do swoich zasobów intelektualnych.
Jeśli nic, co napisałem powyżej Cię nie przekonało, to potraktuj 30-minutową przebieżkę lub sesję na wioślarzu, jako pretekst do włożenia do ucha słuchawek z audiobookiem lub podcastem
#9 Karm swój rozum właściwie
Tak – to, co jesz ma również wpływ na Twoje zdolności intelektualne. I wcale nie mam tu na myśli jakichś super-foods ze sklepu ze zdrową żywnością (choć polecam całym sercem).
W każdym sklepie spożywczym znajdziesz mnóstwo dobrych źródeł intelektualnej energii. Może tylko są na tych półkach, które rzadziej odwiedzasz…
Najlepszym pokarmem dla mózgu są tłuszcze. Jednak nie te, które zalegają stoiska mięsne.
Tłuszcze, których potrzebujesz zawarte są w rybach, orzechach, awokado. Mówiąc nieco bardziej naukowo, chodzi o nienasycone kwasy tłuszczowe Omega3. Pomyśl więc również o jajkach, migdałach, czekoladzie i kawie (a jak!)
#10 Medytuj
Dla wielu osób medytacje to jakieś gusła, zabobony i w ogóle voodoo. Tymczasem opracowania naukowców z najbardziej znanych amerykańskich uniwersytetów – Yale, Harvarda i UCLA jasno pokazują, że codzienna praktyka krótkiej medytacji podnosi zdolność koncentracji, uważności i kreatywności. Ludzie, którzy medytują rzadziej popadają w depresję, są odważniejsi i bardziej odporni na ból.
Jeśli chcesz medytować ze mną (codziennie o 6:15) – skontaktuj się ze mną.
#11 CCC – Czytaj Codziennie Cokolwiek
No wiem, że trochę naciągnięte to ostanie C, ale ćśśś.
Czytanie (bez względu na to, co się czyta) podnosi inteligencję. Składa się na nie również wiele czynności angażujących różne ośrodki mózgowe. Wyobraźnia, zapamiętywanie, analogie, wspomnienia, krytyka. To tylko niektóre procesy, które zachodzą w Twojej głowie w trakcie czytania.
Oczywiście – również ośrodek przyjemności dostaje swoją porcję bodźców. A wiadomo, że wydzielanie dopaminy ma zawsze pozytywny wpływ na mózg.
Przygotowując niniejszy wpis inspirowałem się wieloma materiałami.
Najważniejsze z nich to blogi: