5 zasad, które pomogą Ci osiągnąć więcej

Spis Treści

Wiele osób uważa, że tacy mistrzowie wydajności jak Michael Jordan, Elon Musk czy Steve Jobs są genetycznie uwarunkowani na sukces. Urodzili się pod szczęśliwą gwiazdą. Mieli w życiu fart.
To nieprawda. W rzeczywistości ich sukces jest efektem wierności pewnym zasadom i dobrym nawykom, które wyrobili w sobie w ciągu swojego życia i w miarę swojego rozwoju. Zasadom i nawykom, które pomogły im osiągnąć więcej, niż innym.

5 zasad które pomogą Ci osiągnąć więcej
5 zasad które pomogą Ci osiągnąć więcej

Ci ludzie uzyskali zdolność osiągania znacznie większych sukcesów i wyższego poziomu rozwoju, niż “przeciętni” ludzie. Zwykle stają się osobistościami i wybitnymi autorytetami w swoich dziedzinach. Sami jednak przyznają, że ich niezwykłe osiągnięcia są efektem nie tylko podjętych przez nich działań, ale przede wszystkim zasad i przekonań, których inni ludzie nie mają.

Dobra wiadomość jest taka, że te zasady i przekonania możesz poznać i zastosować w swoim życiu. Mam nadzieję, że pomogą Ci w osiągnięciu wysokiej wydajności i mistrzostwa w tym, co robisz, bez względu na Twoje dotychczasowe osiągnięcia.

Oto te zasady:

1. Kochaj siebie bardziej niż kogokolwiek innego, aby osiągnąć więcej

Miłość i szacunek do siebie jest warunkiem koniecznym do osiągnięcia mistrzowskiej wydajności. Jeśli nie kochasz siebie na tyle mocno, by wierzyć w to, że możesz osiągnąć sukces i że zasługujesz na to, by go osiągnąć – nie osiągniesz go. Jeśli postrzegasz siebie jako mniej wartościową osobę niż inni, udowodnisz sobie z łatwością, że tak właśnie jest.

Brak wiary siebie i niskie poczucie własnej wartości jest przyczyną ciągłego strachu przed porażką. To z kolei blokuje możliwość podejmowania jakichkolwiek wartościowych działań. Ludzie o wysokim poziomie miłości własnej wierzą, że zasługują na to, by osiągać wielkość i nie boją się podejmować ryzyka, które jest z tym związane. Ludzie wydajni kochają siebie bardziej niż inni ich kochają. Jeśli nie wierzysz w siebie – jak sprawisz, aby inni w Ciebie uwierzyli?

2. Motywuj się strachem, aby osiągnąć więcej

Ludzie, którzy wydają się nie bać niczego po prostu akceptują strach i traktują go jako paliwo do swoich działań. Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek przygotowywać do wystąpienia publicznego? Pamiętasz te uczucia, które nasilały się im bardziej zbliżał się termin Twojego wyjścia na scenę? Dla wielu ludzi to paraliżujące doznanie. Ludzie sukcesu często występują publicznie właśnie po to, by poczuć to ciśnienie. Oczekują go i cieszą się nim. Oswajają się w ten sposób ze strachem i czynią z niego swojego sprzymierzeńca.

Dan Pena napisał:

“Różnica pomiędzy ludźmi przegranymi i ludźmi sukcesu polega na tym, jak radzą sobie ze strachem. I jedni i drudzy się boją, ale ludzie sukcesu swoim strachem hartują swoje działania.”

3. Płać za swoje sukcesy, aby osiągnąć więcej

Mistrzowie mają takie same potrzeby i marzenia jak inni ludzie. Cieszą się ze szczęśliwych chwil tak samo jak osoby obok nich. Wiedzą jednak, że trzeba coś poświęcić, aby osiągnąć sukces. Wielkość poświęcenia jest zależna od poziomu sukcesu, jaki chcesz osiągnąć i od dziedziny w której chcesz go uzyskać. Jeśli twoim celem jest zostać miliarderem, zapoznaj się ze zbiorem życiowych zasad i codziennych wyrzeczeń ludzi pokroju Elona Muska. Szybko zauważysz, że są one inne niż zasady i wyrzeczenia kogoś, kto chce zarabiać kilka tysięcy miesięcznie pracując na swoim laptopie.

Ludzie wybitni nie mają nic przeciwko ciężkiej pracy i odroczonej nagrodzie, bo wiedzą, że w końcu będą wiedli życie, o którym zwykli ludzie nawet nie mogą marzyć – właśnie dlatego, że zwykli ludzie nie chcą zapłacić ceny, której to życie jest warte. A ludzie wybitni płacą tę cenę – potem, krwią i łzami.

4. Otaczaj się ludźmi, od których możesz się uczyć, aby osiągnąć więcej

Nie spotkasz ludzi wybitnych na weekendowych spotkaniach ze znajomymi. Nie umawiają się co piątek na drinka albo na wspólne oglądanie meczu. To kolejna różnica między ludźmi zwykłymi i wybitnymi.

Ludzie wybitni wiedzą, że stają się średnią ludzi, którym się otaczają. Wiedzą, że przebywanie z ludźmi o negatywnym nastawieniu może negatywnie wpłynąć na ich wydajność i poziom osiągnięć

Jeśli ciągle masz problem ze swoją wydajnością, prawdopodobnie musisz przyjrzeć się ludziom, których masz wokół siebie i być może znaleźć innych na ich miejsce. Mówi się – “pokaż mi swoich przyjaciół a powiem Ci, ile osiągniesz w życiu.”

5. Koncentruj się na jednym celu, aby osiągnąć więcej

Uniwersalność nie jest mocną stroną wydajnych ludzi. Zajmują się niewieloma rzeczami. Błędem popełnianym przez wielu przedsiębiorczych ludzi jest to, że starają się ciągnąć wiele srok za ogon, chwytają się każdej szansy i możliwości, która znajdzie się w zasięgu ich wzroku. Każda z nich może rzeczywiście być świetną okazją, ale próba pogodzenia ich wszystkich zwykle prowadzi donikąd. Gdy zapytano Billa Gatesa i Warrena Buffeta o to, co jest główną przyczyną ich sukcesów – obydwaj odpowiedzieli bez wahania – koncentracja na jednej rzeczy.

“Mistrz to przeciętny człowiek skupiony na jednym celu” – Bruce Lee

Oczywiście – powyższe zasady nie są jedynymi, jakimi w swoim życiu kierują się ludzie wybitni. Zebrałem tylko te, którymi różnią się oni od reszty ludzi. Całkiem możliwe, że uznasz te zasady za “nieżyciowe”. Wiele osób, z którymi rozmawiam o tym, co trzeba robić i co trzeba poświęcić, aby osiągnąć wielkość – oburza się. No cóż – większość z nich właśnie dlatego jest w swoim życiu w tym miejscu, w którym jest.
Mówimy o ludziach wybitnych, którzy osiągają niezwykłe rezultaty podejmując niezwykłe działania. Nie mam zamiaru przekonywać Cię do tego, byś z dnia na dzień zmienił swoje nawyki i stał się człowiekiem sukcesu. Jak się domyślasz – to niemożliwe. Możliwe jest jednak, byś stopniowo, drobnymi kroczkami zdawał sobie sprawę z negatywnych przyzwyczajeń i nawyków (nałogów), które jak pijawki przysysają się do Twojego życia i zabierają znaczną część Twojej życiowej energii i blokują przed osiągnięciem wielkości.

Podsumowanie:

Aby móc osiągnąć więcej, stopniowo ucz się kochać siebie, oswajać się i napędzać strachem, akceptuj i płać cenę za swoje sukcesy, otaczaj się właściwymi ludźmi i koncentruj się na najważniejszych rzeczach, które chcesz osiągnąć. Jesteś głodny sukcesu? Co chcesz osiągnąć? Bo przecież przeciętność Ci nie wystarczy…

Napisz w komentarzu, jakie cele sobie stawiasz i co jesteś w stanie poświęcić, by je osiągnąć. Czy rezygnacja z oglądania dwunastej serii ulubionego serialu to rzeczywiście taka wysoka cena?