Jak sprawić by ludzie Cię lubili – zasada 5 osób

Spis Treści

Na czym polega zasada 5 osób?

Przeglądając blogi ludzi sukcesu natknąłem się na bardzo ciekawą poradę dotyczącą możliwości szybkiego zwiększenia swojej sfery wpływu, sprawienia, by ludzie Cię lubili. Dotyczy ona wykorzystania tzw. zasady pięciu ludzi, którą możesz wykorzystać w swoim biznesie. W skrócie wyjaśnię na czym polega ta zasada. Jeśli ustawisz obok siebie pięć osób, jedna z nich będzie Cię lubić, jedna nie będzie Cię lubić, dla trzech pozostałych jesteś osobą obojętną.

zasada 5 osób - jak sprawić, by ludzie mnie lubili
zasada 5 osób – jak sprawić, by ludzie mnie lubili

Kto i dlaczego Cię nie lubi?

Ta osoba, która Cię nie lubi może mieć różne powody do tego. Może nie podoba jej się to, jak wyglądasz, to jak się ubierasz albo sposób, w jaki mówisz. Może chodzi o to, w jaki sposób zachowujesz się w towarzystwie. Może wyrządziłeś jakąś krzywdę tej osobie lub komuś z jej rodziny lub bliskich. A może Wasi rodzice się nie lubili. A nawet możliwe jest, że nie zrobiłeś niczego złego, a ta osoba i tak Cię nie lubi.

Kto i dlaczego Cię lubi?

Osoba, która Cię lubi również może mieć różne powody. Może jesteście ubrani w podobnym stylu. Możliwe, że macie podobne zainteresowania i objawia się to w Waszym stylu bycia. Macie podobny gust, jeśli chodzi o perfumy, książki albo jeszcze inną rzecz i wyczuwacie w sobie podobne natury. A może kiedyś zrobiłeś coś dla tej osoby lub kogoś z jej otoczenia. Jest też możliwe, że nie zrobiłeś niczego szczególnego, a ta osoba i tak Cię lubi.

Zajmij się tymi, którym jesteś obojętny

Aby sprawić, by ludzie Cię lubili, nie zajmuj się tymi, którzy już Cię lubią, ani tymi, którzy już Cię nie lubią. W obu przypadkach ich zachowanie nie ma większego znaczenia. Przyjmij po prostu, że w życiu spotykamy osoby, które w naturalny sposób nas lubią ale również takie, które równie naturalnie nas nie lubią. Obiektem naszego zainteresowania są pozostałe osoby. W naszej piątce reprezentują je 3 osoby, którym jesteś obojętny. Zauważ, że jeśli sprawisz, że chociaż jedna z nich przejdzie na stronę lubiących Cię, proporcja lubiących Cię w stosunku do nielubiących podwoi się.

W marketingu i sprzedaży to bardzo istotne, bo przecież wiemy, że ludzie chętniej kupują od tych, których znają, lubią i którym ufają. W codziennym życiu to również istotne i to nie tylko ze względu na tzw. krąg wpływu, ale przecież zawsze lepiej mieć wokół siebie więcej osób, które Cię lubią, niż takich, którzy Cię nie lubią.

Jak zatem zrozumieć swoje własne zachowania i ich wpływ na opinie innych ludzi o nas? Oto kilka pomysłów, które znalazłem w artykule blogowym, o którym wspomniałem na początku tego tekstu:

1. Przeanalizuj przyczyny, dla których osoba, która Cię nie lubi odbiera Cię w ten sposób.

Jest prawdopodobne, że Ty też jej nie lubisz. Skompletuj jedne i drugie odczucia i spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie – “Opierając się na informacjach, którymi dysponuję – co mogę zmienić w swoim zachowaniu, aby nie wywoływać takich negatywnych uczuć i emocji”? Zauważ, że nie chodzi wcale o to, by zmienić coś w zachowaniu tej drugiej osoby – chodzi o zmiany w Twoim zachowaniu. Cel jest prosty – jeśli zmienisz coś w sobie, być może zmieni się nastawienie tej osoby do Ciebie.

2. Przeanalizuj przyczyny, dla których osoba, która Cię lubi odbiera Cię w ten sposób.

Które Twoje zachowania lub cechy przyciągają takie osoby do Ciebie? Czy możliwe jest duplikowanie tych zachowań wobec innych osób?

3. Pomyśl – wobec której z
trzech pozostałych osób najłatwiej będzie Ci zacząć zachowywać się tak, by mogła Cię polubić?

To właśnie osoba, którą powinieneś przyciągać do siebie w pierwszej kolejności. Z jakiegoś powodu wyczuwasz, że to właśnie ona najszybciej może zacząć Cię lubić. Nie zaczynaj od najtrudniejszego zadania – zerwij najpierw jabłko z najniższej gałęzi. Bazując na wiedzy, którą dały Ci odpowiedzi na dwa pierwsze pytania, powinieneś być w stanie na tyle zmodyfikować swoje zachowania, aby sprawić, że osoba, którą wybrałeś, zacznie pozytywnie reagować.

Jak sprawić by ludzie Cię lubili
Jak sprawić by ludzie Cię lubili

4. Wybacz osobie, która Cię nie lubi.

Przyczyny, dla których Cię nie lubi naprawdę nie mają większego znaczenia – po prostu przebacz jej. W ten sposób usuniesz wszelkie przeszkody, które nie pozwalają innym ludziom lubić Ciebie (i nie pozwalają Tobie lubić innych ludzi). Dzięki tej praktyce w końcu zrozumiesz, że wszystkie słowa, które ktoś wypowiada na temat innych ludzi, są w rzeczywistości zbiorem oczekiwań wobec siebie samego, bez względu na to, kim pozornie jest osoba, do której są wypowiadane. Osoba, która Cię nie lubi, w rzeczywistości manifestuje swoje wewnętrzne odczucia. To nie Twoja sprawa, tylko tej osoby.

5. Wybacz sobie

Jeśli rzeczywiście w przeszłości zrobiłeś coś, czym wyrządziłeś krzywdę osobie, która Cię nie lubi – wybacz sobie. Nie jest możliwe, aby wybaczyć komukolwiek coś, co zrobił, jeśli sam sobie na to wybaczenie nie pozwolisz. Przeszłości nie można odmienić. Przeszłość nie musi również wytyczać drogi, którą będziesz podążać w przyszłość. Jeśli możesz naprawić krzywdę, którą wyrządziłeś – zrób to. Jeśli nie  – wybacz sobie, wybacz drugiej osobie i ruszaj.

6. Zawsze oczekuj najlepszego w każdej osobistej relacji.

Szukaj w każdej osobie tego, co możesz w niej polubić i oczekuj, że każdy, kogo spotkasz, polubi Ciebie. W ten sposób zaczniesz utrwalać pozornie niedostrzegalne zachowania i wykształcać dobre nawyki w tej dziedzinie – wszystkie wywołane sygnałami Twojej podświadomości, która będzie Ci pomagać przyciągać do Ciebie ludzi.

Masz swoje sposoby?

A może masz swoje sposoby na to, aby zjednywać sobie ludzi, którzy przy pierwszym zetknięciu wydają się być obojętni? Czy masz jakiś zestaw zachowań, które sprawiają, że ludziom łatwiej jest dotrzeć do Ciebie albo Tobie łatwiej dotrzeć do nich? Czy według Ciebie lepiej być pasywnym i czekać na aktywność drugiej strony, czy odwrotnie – wolisz aktywnie nawiązywać relacje?

Skomentuj na dole strony – to może być ciekawa dyskusja.