10 powodów, dla których warto ćwiczyć rano

Spis Treści

Ranny ptaszek czy sowa – nie ma znaczenia, gdy chodzi o zdrowie i właściwe dbanie o nie. Aby zapobiec różnym problemom zdrowotnym zarówno w młodym jak i starszym wieku, wprowadź do swojego planu dnia poranną aktywność fizyczną.

Nie mam zamiaru przekonywać nikogo, że to prosta sprawa. Wiadomo, jest tyle rzeczy rano do zrobienia. Dlatego dołożenie tam jeszcze porcji ćwiczeń zwykle wiąże się z wcześniejszym wstawaniem. Jednak prawie natychmiastowe (ale też i długoterminowe) korzyści są tak ogromne, że zdecydowanie warto podjąć taką decyzję i być jej wiernym.
Dzisiaj opiszę…

… 10 powodów, dla których warto ćwiczyć rano
10 powodów dla których warto ćwiczyć rano
10 powodów dla których warto ćwiczyć rano

1. Warto ćwiczyć rano, bo Twój metabolizm przyspieszy

Gdy zaczniesz ćwiczyć rano szybko zauważysz niezwykłą zmianę w swoim ciele. Wiadomo – metabolizm każdego człowieka jest inny. Obserwacja uliczna pozwala szybko stwierdzić, że jest wiele osób, które potrzebują przyspieszenia w tej dziedzinie. Można to uzyskać za pomocą skomplikowanego systemu dietetycznego. Szybciej, łatwiej i pewniej będzie, jeśli zaczniesz rano ćwiczysz. Pozytywne zmiany w metabolizmie pojawią się bardzo szybko.

2. Obniży się poziom stresu i skłonność do stanów depresyjnych

Mnóstwo mądrych naukowych książek zapisane jest wynikami badań zależności między ruchem a produkcją endorfin – hormonów szczęścia. Ludzie, którzy często są zestresowani a nawet popadają w stany depresyjne, szybko redukują ilość smutku w swoim życiu, gdy tylko zaczną ćwiczyć. To ważne, aby ten zastrzyk szczęśćiodajnych hormonów miał miejsce możliwie wcześnie. Dzięki temu wpłynie na poprawę nastawienia w ciągu całego dnia.

Każda czynność, którą regularnie wykonujesz i obserwujesz jej pozytywne efekty, zwiększa pewność siebie i daje silniejsze poczucie zaufania i wiary we własne możliwości.

3. Poczujesz się spełniony po zakończeniu ćwiczeń

Są takie dni, gdy rzeczy nie idą tak, jak powinny. Cokolwiek robisz, nie wychodzi i brakuje Ci poczucia zakończenia czegoś sukcesem. Takie właśnie uczucie pojawia się po dobrze przeprowadzonym treningu. Do Twojej podświadomości szybko przeniknie pozytywne uczucie zrealizowania celu i będzie ono promieniować na inne zadania, które stoją przed Tobą w ciągu całego dnia.

4. Jeden dobry nawyk przyciąga inne dobre nawyki

Zwykle miesiąc robienia czegoś zamienia tę czynność w nawyk. Zdrowe życie, to nie tylko poranne ćwiczenia, ale również zdrowe odżywianie się. Kiedy więc Twoja aktywność fizyczna stanie się nawykiem, poczujesz chęć rozszerzenia jej efektów na inne sfery swojego życia. Będzie to prosta konsekwencja i realizacja potrzeby wprowadzania spójności w życiu.

10 powodów, dla których warto ćwiczyć rano
10 powodów, dla których warto ćwiczyć rano

5. Warto ćwiczyć rano, bo poranne ćwiczenia spalają więcej tłuszczu

Badania przeprowadzone przez naukowców z Northumbria University (Javier T. Gonzalez, Rachel C. Veasey, Penny L. S. Rumbold, Emma J. Stevenson. Breakfast and exercise contingently affect postprandial metabolism and energy balance in physically active males. British Journal of Nutrition, 2013) pokazują, że ćwiczenia przed śniadaniem skutkują spaleniem o 20% większej ilości kalorii, niż te same ćwiczenia przeprowadzone później. To szczególnie istotne dla osób, które szukają sposobu na szybsze wymodelowanie swojej sylwetki.

6. Zwiększy się poranny zasób Twojej energii

Nasze ciała naturalnie zostały zaprojektowane tak, aby osiągać najwyższą efektywność zaraz po przebudzeniu. To niezdrowe zmiany w stylu życia spowodowały, że zwykle rano czujemy się ociężali i potrzebujemy zewnętrznych przyspieszaczy w stylu kofeiny. Dzięki porannemu ruchowi, szybko poczujesz powrót do naturalnego rytmu a Twoja pamięć komórkowa zadba o to, aby już rozruszana machina nie zwalniała po zakończeniu ćwiczeń.

7. Warto ćwiczyć rano, bo poprawi się wygląd Twojej skóry i włosów

Różne opracowania wykazują, że poranny ruch zwiększa ukrwienie i dotlenienie komórek skóry. Dzięki temu dość łatwo można rozpoznać, kto regularnie ćwiczy. Te osoby po prostu wyglądają młodziej, ich skóra i włosy są zdrowsze. Ten efekt staje się szczególnie dobrze widoczny przy porannych ćwiczeniach.

8. Zwiększy się Twoja zdolność koncentracji

Poranne ćwiczenia mają podobny wpływ na pracę mózgu, jak filiżanka kawy. Tyle tylko, że kawa działa przez krótki czas a po ustąpieniu działania kofeiny, koncentracja się obniża. Jakość pracy mózgu po porannym wysiłku pozostaje na wysokim poziomie przez wiele godzin. Dochodzi do tego jeszcze efekt nakładania się pozytywnych rezultatów kolejnych czynności zakończonych sukcesem.

9. Warto ćwiczyć rano, bo są mniejsze szanse, że coś przeszkodzi Ci w porannym treningu

Wiem. Masz naprawdę szczere chęci i skrupulatnie zaplanowany trening na dzisiejszy wieczór bądź popołudnie. Tyle tylko, że wróciłaś z pracy tak bardzo zmęczona. A w domu jeszcze tyle pracy. I ciągle ktoś dzwoni i czegoś chce. No cóż – przykro mi, ale dzisiejszy trening trzeba przełożyć….

Jak często tak się właśnie dzieje w Twoim życiu? No właśnie.
A jeśli trening zaplanujesz na 5.30? Nikt nie zadzwoni, nic go nie przerwie. No! Już – wstawaj, zakładaj buty i biegnij…

10. Poprawi się jakość Twojego snu

Regularne poranne ćwiczenia poprawiają jakość snu. A wieczorne nie? No cóż. Jeśli uważnie czytałeś ten artykuł, to wiesz, jakie są skutki treningu – zwiększona koncentracja, pobudzenie sił witalnych, rozkręcenie metabolizmu. Czy rzeczywiście chcesz kłaść się spać w stanie takiego rozkręcenia wszystkich możliwości? Czyste marnotrawstwo.

11. Warto ćwiczyć rano, bo Przyjdzie Ci do głowy mnóstwo pomysłów

Miało być 10, prawda? Ale w trakcie dzisiejszego porannego treningu przyszedł mi do głowy jeszcze jeden ważny powód. Właśnie taki, że w czasie porannego treningu przychodzi do głowy mnóstwo pomysłów. Kiedy zaczynałem trenować wiele lat temu, zawsze miałem w uszach słuchawki z muzyką. Raz wyszedłem na trening bez nich i wróciłem do domu z taką ilością pomysłów i rozwiązań, że kilkanaście minut zajęło mi spisanie ich na kartce.  No cóż – może nie każdy poranek jest tak produktywnie kreatywny, ale zwykle wpadam na coś ciekawego w trakcie ćwiczeń.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że udało mi się przekonać Cię, że mimo zamieszania, jakie poranne ćwiczenia wprowadzą do codziennego grafiku Twoich porannych czynności – zdecydowanie warto je tam umieścić. Staniesz się zdrowszy, szczuplejszy, mądrzejszy, piękniejszy, radośniejszy… Jak młody bóg! I to wszystko za tak niewielką cenę.
Co mówisz? Aha – ależ bardzo proszę – niech Ci służy – cała przyjemność po Twojej stronie 🙂
Miłego Dnia!