Medytacje dla początkujących

Spis Treści

Po co medytować? Czy medytacja jest trudną umiejętnością dla początkujących ? Co to w ogóle jest medytacja?

Medytacja to narzędzie, które pozwala uwolnić się od stresu, poprawia kondycję psychiczną i fizyczną, pozwala zwalczać ból, poprawia jakość snu, sprawia że czujesz się szczęśliwszy, pokojowo nastawiony, bardziej skupiony a jednocześnie bardziej zrelaksowany. Jest to umiejętność, którą łatwo opanować w stopniu podstawowym i warto później rozwijać.

medytacje dla początkujących
medytacje dla początkujących

Ale jest też głębszy poziom, do którego dojdziesz, gdy nabierzesz wprawy. Medytacja z czasem stanie się bramą w nieznane. Zaczniesz eksplorować zakamarki własnej osobowości, dowiadywać się, kim naprawdę jesteś. Pozwoli ci zorientować się, jak niesforny jest twój umysł.

Medytuję od niedawna, ale za każdym razem ze zdumieniem obserwuję, jak skłębione myśli przetaczają się przez moją głowę. Jak wiele spraw walczy o dostęp do głównego wątku jaźni. Dzięki medytacji wprowadzam spokój do tego kłębowiska.

Kiedy zaczniesz, nie dziw się i nie potępiaj się za te wszystkie myśli plączące się w Tobie. Z czasem zaczniesz panować nad tym bałaganem… A oto kilka wskazówek na początek:

1. Postawa

Możesz usiąść ze skrzyżowanymi nogami, możesz po prostu usiąść na krześle. Ważne, abyś był wyprostowany. Wręcz przesadnie wyprostowany. To bardzo ważne. Jeśli będziesz się garbić, twoje myśli będą dryfować. Świadomość i ciało mocno się przeplatają. Jeśli zbalansujesz ciało, myśli również będą lepiej zbalansowane. Wyobraź sobie, że chcesz głową sięgnąć nieba…

2. Oczy

Lepiej, by twoje oczy były otwarte. Dzięki temu będziesz bardziej obecny. Opuść lekko wzrok, aby lekko zmiękczyć spojrzenie.
Jeśli zamkniesz oczy – łatwiej będzie twoim myślom uciec w historie.
Oczywiście – rób to, co jest dla ciebie wygodniejsze.
Eksperymentuj.
Ciesz się tym, co robisz. 

3. Skupienie

W normalnych warunkach rzadko kiedy jesteś w pełni obecny. Jedziesz samochodem i nawet nie wiesz, jak dojechałeś na miejsce. Nie pamiętasz większości czynności, które wykonałeś w międzyczasie. W podobny sposób wykonujesz wiele innych czynności w ciągu dnia.

Medytacja jest sposobem na powrót do piękna świadomego życia. Nawet nie wiesz, jak wiele rzeczy cię omija, bo błądzisz wtedy myślami nie wiadomo gdzie.

Zastanawiałeś się, na czym polega skupienie w normalnych warunkach? To jak używanie wąskiego strumienia światła na pojedynczym punkcie.

W medytacji jest inaczej. Mniej ostro. Świecisz lampą z miękkim światłem i zmieniasz slajdy, na które pada światło i w ten sposób umieszczasz je w centrum uwagi. Dobrze jest zaczynać od skoncentrowania się na oddechu – łączyć wdech, czyli to, co przychodzi z zewnątrz z wydechem – tym, co wychodzi ze środka.

4. Oddech

Oddychaj. Po prostu. Obserwuj swój oddech. Nie staraj się go kontrolować.

5. Licz wydechy

Aby sobie pomóc na początku, licz oddechy. 

Wdech – wydech – jeden

Wdech – wydech – dwa

Po czterech wracasz do jeden.

Jeśli się zamyślisz i nagle zorientujesz, że jesteś przy 15, po prostu wróć do jeden. Nie zastanawiaj się nad przyczynami.

6. Myśli

Kiedy zaczną się pojawiać myśli – delikatnie je odsuwaj wracając do liczenia oddechu. Nie próbuj ich zatrzymywać. Najlepiej pomyśl o nich, jak o niechcianych gościach – odnotuj ich obecność i grzecznie poproś o odejście. I znów skieruj miękkie światło swojej uwagi na oddech.

7. Emocje

Trudno jest poświęcić się medytowaniu, jeśli targają tobą silne emocje. Emocje wywołują przeróżne myśli i przyciągają historie. Szczególnymi emocjami są złość, wstyd i strach. Złość i wstyd przyciągają historie z przeszłości. Strach kreuje przyszłe historie, zwykle zaczynające się od „a co jeśli…?”

Aby sobie z tym poradzić, skoncentruj się na odczuciach fizycznych, które towarzyszą emocjom. 

Na przykład strach zwykle wywołuje uczucie ucisku w klatce piersiowej, złość to gorące kłębowisko w brzuchu.

Skoncentruj się na ciele i oddal się od myśli. W ten sposób przyjmujesz emocje ale odcinasz się od wywołujących je historii.

8. Cisza

Cisza leczy. Wiem – jest mnóstwo różnej medytacyjnej muzyki, ale najlepsza jest cisza. Dzięki temu możesz dotrzeć do serca swojej świadomości, bo nic cię nie odciąga i nie rozprasza. To co naturalnie kojarzy się z ciszą, to spokój i stabilność.

9. Jak długo?

Zacznij od 5 minut. Wydłużaj ten czas dopiero wtedy, gdy będziesz mieć uczucie, że to za krótko. Na początku raczej będziesz oczekiwać końca. Z czasem zauważysz, że medytowanie sprawa ci przyjemność i wiele wnosi do twojego życia. 

Nie ma żadnych przepisów – medytuj tyle, ile potrzebujesz.

10. Gdzie?

Idealnie jest mieć swoje ustronne miejsce medytacyjne. Ważne, abyś czuł się tam spokojnie i bezpiecznie. Czasem w takich miejscach powstają swoiste ołtarze medytacyjne 🙂

11. Zadowolenie

Najważniejsze, by medytowanie dawało ci radość. Możesz się uśmiechać, możesz próbować na wydechu wydawać z siebie jednostajny dźwięk, który pomoże ci się skupić. Ważne, by było to dla ciebie przyjemne doświadczenie.

Podziel się ze znajomymi wiadomością o tym wpisie