11 porad jak zacząć żyć holistycznie bez dużych zmian w porządku dnia

Spis Treści

11 porad jak zacząć żyć holistycznie bez dużych zmian w porządku dnia 1
 

Holistyczny styl życia

jest prawdopodobnie najzdrowszym stylem, jaki możesz prowadzić. Oznacza, że żyjesz naturalnie i dbasz o swoje zdrowie.
Co to w ogóle znaczy – „holistyczny’?
 
Słowo to pochodzi z języka angielskiego i oznacza całościowy, kompletny. To znaczy, że uznajesz, iż na twoje życie i zdrowie ma wpływ wszystko, co dzieje się i istnieje wokół ciebie. Oznacza to również, że ty masz wpływ na wszystko i wszystkich wokół siebie.
 
Wbrew temu, czego uczyliśmy się całe życie, każdy problem zdrowotny może mieć podłoże emocjonalne i psychologiczne, nie tylko fizyczne. Dlatego, jeśli żyjesz holistycznie, jesteś lepiej przygotowany na wyzwania – obserwujesz wszystkie zdarzenia i otoczenie znacznie pełniej.
 
Czy trudno jest zacząć żyć w ten sposób?
Poniżej przedstawiam 11 wskazówek, które pomogą ci prowadzić zrelaksowane, spokojne życie. O wiele bardziej holistyczne, niż dotychczas.
 
 1. Żyj bardziej świadomie

Życie obecną chwilą jest jedną z najważniejszych wartości holistycznego życia. Nie zastanawiaj się nad tym, co przyniesie przyszłość. Zamiast tego, próbuj wykorzystać jak najlepiej chwilę obecną. Wyciskaj z niej możliwie najwięcej.
Patrz na rzeczy i sytuacje bardziej obiektywnie. Nie zastanawiaj się, czy są dobre, czy złe.
O tym decyduje twoje nastawienie, a nie „natura” rzeczy.
 
 1. Rozpoznaj i szanuj moc swojego ciała.

Twoje ciało to świątynia i musisz zawsze o nie dbać. Należycie traktowane nie raz dobrze ci się odpłaci. Naucz się, w jaki sposób docierać do ukrytych możliwości twojego ciała i czerpać z nich korzyści.
Spróbuj medytacji. Pomoże ci się zrelaksować, głębiej poczuć swoje ciało i połączyć się z resztą świata. Przecież tak naprawdę – wszyscy jesteśmy połączeni.
 
 1. Jedz tylko naturalną żywność

Zdrowe i naturalne odżywianie się pomaga utrzymać ciało w dobrej kondycji. Bez usterek. Zamiast kolejnego hamburgera w przydrożnym barze, przygotuj samodzielnie coś zdrowego w domu.
Upewnij się, że mięso i warzywa, które kupujesz są świeże i pochodzą ze znanego ci źródła. Przygotowywanie posiłków sprawia wiele radości. Bonusem jest, że skoro sam je przygotowujesz, dokładnie wiesz, co jesz.
 
 1. Skup się na pozytywnych relacjach

Wiadomo – każdy może czasem pokłócić się z przyjacielem, członkiem rodziny, współpracownikiem. Niekiedy po prostu nie układa się i czujesz, że trudno ci będzie znaleźć mądre wyjście z sytuacji. Wiadomo, nikt nie lubi przepraszać i przyznawać się do błędu. A jednak zachęcam cię do rozwiązywania takich problemów i łatwiejszego wybaczania tym, którzy jakoś ci zawinili.
Negatywne nastawienie i złość mogą tylko podnieść poziom stresu i nawarstwić problemy, których nikt nie chce. A jeśli ktoś zdecydowania nie pasuje już do twojego życia, przebacz i zakończ znajomość. Nie potrzebna ci nawet najmniejsza porcja negatywnej energii w życiu.
 
 1. Odzyskuj energię

Nie przemęczaj się i nie wysilaj aż do granic możliwości. Nie ma powodu do takiego działania. Oczywiście, że czasem nie masz czasu na wszystko i musisz strasznie się spieszyć i napisać. Jednak staraj się, by takie sytuacje nie zdarzały się zbyt często. Odzyskiwanie energii jest zdrowym sposobem na życie. Nie chodzi tylko o to, byś segregował odpady i gasił niepotrzebne źródła światła. Oszczędzaj wysiłki innych, dzieląc się z nimi swoją wiedzą, pomagając w różnych sprawach, czy choćby uśmiechając się do nich częściej. Albo chociaż zrób im kawę 🙂
 
 1. Rozwijaj się.

Zbyt często ludzie są zbyt zestresowani i zmartwieni przeróżnymi sprawami i nie potrafią skoncentrować się na tym, co najważniejsze. Jeśli rzeczywiście chcesz żyć holistycznie, musisz przejść przez cały cykl zmian. Zacznij od podstaw i posuwaj się pomału do przodu. Nie musisz się zmieniać nagle i gwałtownie. Zmieniaj swoje życie i nastawienie krok po kroku. To zajmie dużo czasu, ale z przyjemnością będziesz obserwować swoje postępy. Rośnij…
 
 1. Kochaj życie i szanuj innych.

Życie jest ciągłym kołem fortuny. Czasem dostajesz złą kartę, a czasem rozbijasz bank. Tak się po prostu dzieje i kiedy akurat ty masz słabszy okres, nie złość się na wszystkich wokół. W ten sposób życie daje ci wyraźny sygnał, że trzeba ruszyć dalej. Nie zawsze wszystko zostanie ci podane na tacy. Kochaj życie bez względu na to, co ci daje. Znajdź dobrą stronę w każdej sytuacji.
Zawsze miej szacunek dla innych. Nigdy nie wiesz, kim może okazać się drugi człowiek i jak pomocny może być ci kiedyś w innej sytuacji. A może to on potrzebuje teraz pomocy i twoja wyciągnięta dłoń może być gestem, który zmieni ich życie. Nigdy nie wiesz, jaką wewnętrzną bitwę toczą ludzie wokół ciebie. Po prostu ich szanuj.
 
 1. Łącz się z ludźmi.

Nawiązuj relacje z ludźmi, którzy idą tą samą drogą, którą ty wybrałeś. Znacznie łatwiej żyć holistycznie mając w otoczeniu ludzi, którzy już podjęli decyzję podobną do twojej. Zdobędziesz nowych przyjaciół, którzy pomogą ci w prowadzeniu nowego życia.
 
 1. Bądź ostrożny.

Przygotuj się na wszystkie możliwości. Życie czasem potrafi brutalnie sfaulować i jeśli nie jesteś na to gotowy, popadniesz w duże tarapaty. Bądź świadom niebezpieczeństw i zawsze staraj się wyciągać maksimum z każdej sytuacji, w której się znalazłeś. Przyglądaj się każdej nowej sytuacji uważnie i ucz się. Obserwuj i badaj.
 
 1. Medytuj.

Medytacja to wymagająca sztuka. Jednak warto ją zgłębiać, bo może mieć bardzo pozytywny wpływ na twoje życie. Znajdź odrobinę czasu codziennie na trochę medytacji. 30 minut na początek w zupełności wystarczy. Usiądź, zrelaksuj się i skoncentruj na swoim oddechu. Medytacja ma udowodniony wpływ na radzenie sobie ze stresem i pozwala łatwiej podejmować życiowe decyzje.
 
 1. Bądź aktywny.

Nie siedź w fotelu cały dzień. Nie leż przed telewizorem. Nawet jeśli twoja praca wymaga od ciebie siedzenia, wymyśl sposób na urozmaicanie jej ruchem.
Po powrocie z pracy idź pobiegać, albo pojeździć na rowerze. Utrzymywanie ciała w ciągłej aktywności podnosi ogólny poziom energii życiowej a spacer lub przebieżka dotleni twój organizm. Będziesz się czuć świetnie.