5 oznak autentycznego przywództwa

Spis Treści

Mnóstwo osób pisało już wielokrotnie o tym, co to znaczy być liderem. I prawie wszyscy uznają wpływ jako podstawową cechę wyróżniającą liderów. A przecież wiadomo, że przywództwo i zajmowana pozycja to dwie różne rzeczy. To, że jesteś dyrektorem, prezesem a nawet ministrem wcale nie musi oznaczać, że jesteś liderem, choć niewątpliwie masz wpływ. Z drugiej strony – jak często ludzie bez żadnej pozycji potrafią wywierać wpływ i być przywódcami.

Jeśli zamiast czytać, wolisz posłuchać, uruchom poniższy odtwarzacz:

oznaki autentycznego przywództwa
5 oznak autentycznego przywództwa

Bo przywództwo to coś więcej niż wpływ. Z pewnością wpływ jest ważny, ale to tylko część pakietu. Uważam, że przywództwo obejmuje co najmniej pięć cech. Dzisiaj zajmę się pięcioma cechami autentycznego przywództwa.

1. Autentyczni przywódcy mają wizję

Właściwie, to coś więcej, niż wizja, bo ta kojarzy się nam zwykle w odniesieniu do przyszłości. Przywódcy potrzebują widzieć więcej, niż tylko przyszłość. W tym znaczeniu wizja, to realna wiedza na temat możliwości, planów, zagrożeń i potencjalnych wyzwań. Przywódcy potrzebują mądrości i rozeznania w teraźniejszości. Muszą być w stanie spojrzeć na skomplikowane sytuacje, zyskać jasność i ustalić właściwy kierunek działania.

Steve Jobs jest jednym z najlepszych przykładów tego o czym piszę. Kiedy wrócił jako dyrektor generalny Apple, odziedziczył jeden wielki bałagan. Ale miał niezbędną wiedzę i wizję, aby ponownie uruchomić firmę i zdominować branżę.

2. Autentyczni przywódcy przejmują inicjatywę

Liderzy idą pierwsi. Nie siedzą na uboczu. Nie proszą innych, aby zrobili to, czego sami nie chcą. Zamiast tego dają przykład. To odróżnia liderów od teoretyków i rozgrywających.

Jesteś sprzedawcą? Pewnie nie raz uczestniczyłeś w różnych szkoleniach sprzedażowych. Wiem, bo sam byłem na wielu. Trener nauczył nas wszystkiego, co potrzebowaliśmy wiedzieć. Ale kiedy nadszedł czas, aby ruszyć w teren i w działaniu wypróbować to, czego się nauczyliśmy, nie dołączył do nas. Szczerze mówiąc – nie mam pewności, że któryś z nich sprzedał choć raz coś w swoim życiu.

Taka właśnie postawa lidera z inicjatywą, często jest przekazywana w szkoleniach wojskowych. Pewnie nie raz oglądałeś film, który pokazywał jak szkolący “młodych” stary żołnierz wymagał maksimum poświęcenia i zaangażowania. Kiedy jednak sytuacja tego wymagała i pojawiało się zagrożenie, sam stawał jako pierwszy na polu walki i nie schodził z niego, dopóki ostatni z jego podopiecznych nie był bezpieczny.

Tego rodzaju inicjatywa jest niezbędna, ponieważ budzi zaufanie i odwagę oraz przekazuje rodzaj poświęcenia, które zdobywa zaufanie.

3. Autentyczni przywódcy wywierają wpływ

To nie przypadek, że po angielsku słowa “wpływ” i “grypa” brzmią prawie identycznie. Pochodzą z tego samego źródła. Prawdziwe przywództwo jest zaraźliwe – jak grypa. Ludzie „łapią” to, co liderzy już mają.

Ludzie są przyciągani do ich wizji i prezentowanych wartości. Dzięki temu liderzy potrafią zgromadzić swój zespół i zachęcić do działania.

Na pewno znasz kogoś, kto bierze we władanie każde audytorium, w którym się pojawi. Od takiego człowieka z dala “czuć” to coś. To nie tylko autorytet – to coś o wiele więcej. Charyzma, siła, wartości – wiesz dokładnie, o co mi chodzi, prawda? 

4. Autentyczni przywódcy zmieniają swoje otoczenie

Poziomu liderstwa nie można zmierzyć oceniając samego lidera. Aby to zrobić, trzeba ocenić ludzi, którzy za nim idą – na których ma wpływ.

Liderzy dokonują zmian i wywołują powstawanie różnic między tym, co było i tym, co jest i będzie. Albo są sprawcami prawdziwej i trwałej zmiany, albo nie są liderami. Ci drudzy są tylko artystami, a właściwie – pozerami.

Pomyśl o niezwykłym wpływie Martina Luthera Kinga Jr. W 1954 r. Został pastorem Kościoła Baptystów przy Dexter Avenue w Montgomery w Alabamie. W ciągu jednej dekady wywrócił naród do góry nogami.

W latach 50. i wczesnych 60. King zmobilizował działaczy, zorganizowanych przywódców, zjednoczył zwolenników i pomógł w zapewnieniu przejścia jak dotąd najobszerniejszych przepisów dotyczących praw obywatelskich – nie mówiąc już o zmianie niezliczonych serc i umysłów.

King miał ogromny wpływ na całe nasze życie.

5. Autentyczni przywódcy są uczciwi i spójni z głoszonymi wartościami.

Wymieniłem dotychczas 4 cechy, które cechują liderów. Jakże często jednak zdarza się, że ludzie biznesu, politycy a nawet rządzący mają te 4 cechy a mimo to – nie uznajemy ich za liderów. Czegoś im brakuje. Czegoś wielkiego. 

Czego? Ich życie nie jest zintegrowane z najwyższymi wartościami.
Bo to uczciwość – lub jej brak – ostatecznie decyduje o jakości wpływu danej osoby. W pewnym sensie jest to fundament autentycznego przywództwa.

Mieliśmy w historii i mamy wiele wielkich osobowości. Niewątpliwie wywarli wielki wpływ na ludzi, dokonali wielkich przeobrażeń nie tylko w swoim otoczeniu ale i w świecie. I chcielibyśmy o nich jak najszybciej zapomnieć. Bo nie reprezentowali wartości uniwersalnie pozytywnych. Reprezentowali wyłącznie interes swój, lub niewielkiej grupy, która wyniosła ich na szczyt.
Mam nadzieję, że też dostrzegasz, jak ważne jest, by propagować pozytywne wartości i prowadzić ludzi do ich zrealizowania. Tylko wtedy przywództwo przetrwa i będzie mogło rozprzestrzeniać się coraz szerzej.
Mam nadzieję, że Ty również chcesz być właśnie takim liderem.
Jak oceniasz swój dotychczasowy postęp.
Czy utożsamiasz się z tymi 5 oznakami dobrego lidera i przywódcy?
A może musisz coś poprawić?