Zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest, że ktoś wchodzi do pokoju i od razu wszyscy są gotowi spełniać polecenia tej osoby? A może zastanawiałeś się, dlaczego jednych osób słuchasz chętnie i nie masz nic przeciwko temu, by zrobić to, o co Cię poproszą a prośby innych w ogóle Cię nie wzruszają.
A Ty? Jak traktują Cię ludzie, którym składasz propozycje i zapraszasz do współpracy? Słuchają Cię z zainteresowaniem, czy czekają, aż sobie pójdziesz i przestaniesz przeszkadzać im w tym, co robią?
Ludzie traktują Cię tak, jak ich nauczysz lub też tak, jak im na to pozwolisz. A to w dużej mierze odbicie tego, jak Ty traktujesz siebie. Jeśli więc inni nie traktują Cię poważnie, prawdopodobnie pokazałeś im, że sam nie traktujesz poważnie tego, co mówisz lub robisz.
Czy można to jakoś naprawić? Można, choć zwykle ten proces zajmuje trochę czasu. Dzisiaj 5 powodów dla których ludzie nie traktują Cię poważnie i porad, jak to naprawić
1. Nie dotrzymujesz danego słowa
Wszyscy wiemy, że publiczne deklaracje mają służyć silniejszej motywacji i większemu zaangażowaniu w to, co masz zrobić. Jednak znam osoby, w których słowa po prostu nie warto wierzyć. Ileż to już razy słyszałem, że od jutra nie palą, że od poniedziałku zaczynają działać w swoim biznesie, od nowego roku zmieniają radykalnie tryb życia na zdrowszy. Mijają jutra, poniedziałki, lata, a oni ciągle tylko gadają.
Czy składasz obietnice a dopiero później zastanawiasz się, czy jesteś w stanie ich dotrzymać? Czy często w podnieceniu opowiadasz rodzinie i przyjaciołom o swoich planach, których potem nigdy nie realizujesz?
Dlaczego ludzie nie traktują Cię poważnie? Bo nauczyłeś ich, że nie można Ci ufać a może nawet nie warto Cię słuchać.
Porada: Ustal nową zasadę w tej dziedzinie: zamiast mówić innym co zrobisz, mów im o tym dopiero, gdy już to zrobisz. Nie tylko oszczędzi Ci to przyszłego zakłopotania, ale doda motywacji, aby samemu sobie udowodnić, że można Ci zaufać. Ludzie, którzy robią rzeczy do końca traktowania są bardziej poważnie. Można im zaufać i dawać bardziej odpowiedzialne zadania.
2. Nie doprowadzasz spraw do końca
Bądź ze sobą szczery. Jak często rozpoczynasz nowe rzeczy i nigdy nie doprowadzasz ich do końca? Wszyscy wokół wiedzą, że sprawy utykają i giną w tajemniczych okolicznościach, jeśli Ty się nimi zajmujesz? Jeśli tak jest, nie zastanawiaj się, dlaczego ludzie nie traktują Cię poważnie.
Porada: Zanim rzucisz się na nowe zadanie, którego prawdopodobnie nie dokończysz, usiądź i dokładnie przeanalizuj cały proces. Zaplanuj wszystko. To nieprawda, że tylko nerdy robią plany i je realizują. Robią tak ludzie, którzy poważnie traktują siebie i innych. Lepiej, jeśli Twój słomiany zapał rozwieje się w trakcie planowania, niż wtedy, gdy wszyscy już zrobili zakłady, jak szybko tym razem się poddasz. Oczywiście – najlepiej, jeśli Postanowisz, zaplanujesz i zrealizujesz.
3. Nie oddzielasz pracy i zabawy
Zdarza się, że przekraczasz granice w relacjach ze swoimi klientami lub partnerami? Wszyscy wiemy, jak ważne są dobre relacje, ale zdrowo jest stosować zasadę pewnego dystansu, na który trzymasz osoby, z którymi relacje powinny pozostać na szczeblu profesjonalnym.
Im więcej ludzie wiedzą o Tobie, tym mniej profesjonalnie Cię traktują. Oczywiście – nie zawsze jest to coś złego i wszystko zależy od tego, jaki poziom autorytetu chcesz uzyskać bądź zachować.
Dlaczego ludzie nie traktują Cię poważnie? Bo dowiadują się o Tobie rzeczy, które pozwalają im traktować Cię niepoważnie
Porada: O szczegółach Twojego prywatnego życia rozmawiaj tylko z przyjaciółmi. Niekoniecznie muszą wszystko wiedzieć o tym Twoi podwładni lub potencjalni klienci.
4. Szukasz wymówek zamiast wziąć się do roboty
Ała! Zabolało? Pomyśl o całym tym czasie, który tracisz opowiadając wszystkim ludziom wokół, dlaczego nie mogłeś zrobić tego, co powiedziałeś, że zrobisz. A teraz pomyśl, jak wiele z tych rzeczy zrobiłbyś, gdybyś w tym czasie po prostu wziął się do roboty. Szukanie wymówek to poziom mistrzowski w sztuce odwlekania.
Porada: Kiedy więc następnym razem będziesz szukać winnego tego, że czegoś nie zrobiłeś – zadaj sobie następujące pytania
- Dlaczego bawię się sam ze sobą w tę głupią grę w wymówki?
- Co tak naprawdę sprawia, że zamiast pracować, szukam wymówek?
- Czego się boję, czy jest się czego bać i czy mogę ten strach wykorzystać dla osiągnięcia celu?
- Jak wiele zyskałbym, gdybym powiedział ludziom, dlaczego coś zrobiłem, zamiast tłumaczyć, dlaczego tego nie zrobiłem?
- Kto może mi pomóc, aby coś się zmieniło w tej dziedzinie?
5. Nie angażujesz się wystarczająco mocno
Otrzymałem kiedyś ciekawą propozycję biznesową. Osoba, która mi ją złożyła opisała całą sprawę bardzo dokładnie – wszystko wyglądało świetnie. Mimo wszystko potrzebowałem czasu do namysłu i chciałem przedyskutować tę sprawę z moją żoną. Poprosiłem o dodatkowe materiały i otrzymałem je. Po przestudiowaniu sprawy podjąłem pozytywną decyzję. Niestety – mój “partner” już zapomniał o całej sprawie, bo już robił coś innego, już miał nową, jeszcze lepszą i wspanialszą propozycję dla mnie. Jak myślisz? Jak wiele czasu poświęciłem na to, by wysłuchać go i tym razem?
Jak często podobna sytuacja zdarza się Tobie? Ciągniesz kilka srok za ogon z myślą, że może ktoś zaangażuje się w coś, w co Ty się nie zaangażowałeś
Porada: Bardzo ważne słowa, które powinny charakteryzować Twoje podejście do wszystkiego, co robisz to “aż do” i “bez względu na wszystko”. Zastosowane w jednym zdaniu zabrzmią tak:
“Będę to robić aż do momentu, gdy osiągnę sukces i będę to robić bez względu na wszystko, co inni na ten temat sądzą”.
Oczywiście – sama taka deklaracja nie wystarczy i rzeczywiście musisz pokazać ludziom, że postępujesz zgodnie ze swoimi słowami.
Pracuj wytrwale i osiągnij sukces. Dopiero wtedy zobaczysz, jak wiele osób Cię obserwuje i sprawdza, czy warto Ci zaufać. Z czasem zaczną poważniej traktować Ciebie i to, co robisz. Z czasem zaczną dołączać do Ciebie.
Podsumowanie
Popełniłem większość wymienionych w tym artykule błędów. Cześć z nich wielokrotnie. Dzięki temu nauczyłem się, że mniej ważne jest to, co robisz niż to, jak traktujesz to, co robisz. Jeśli chcesz, aby ludzie traktowali Cię poważnie i dołączali do Ciebie jako Twoi partnerzy lub klienci, musisz sam zacząć traktować siebie poważnie. Udowodnij sobie i ludziom wokół Ciebie, że na Twoim słowie można polegać. Doprowadzaj sprawy do końca. Nie przekraczaj zdrowych granic w relacjach biznesowych. Nie trać energii na wymówki, tylko wkładaj ją w działanie. Działaj dotąd, aż pojawią się rezultaty i rób to bez względu na to, co inni sądzą na ten temat.