7 porad dla ludzi przed trzydziestką

Spis Treści

W życiu popełniasz wiele błędów i nie ma w tym niczego złego. Błędy są nieodłączną częścią procesu rozwojowego. Popełniłem i ciągle popełniam ich mnóstwo. Gdy patrzę na początki mojej dorosłości nieraz myślę sobie, jak wiele rzeczy zrobiłbym inaczej. I wcale nie chodzi o to, że teraz wiem, jak je zrobić lepiej. Raczej o to, że podejmowałbym więcej ryzykownych decyzji, brał udział w większej ilości przedsięwzięć. Bo… wiesz, jak to jest. Gdy ma się dwadzieścia kilka lat, ilość energii, którą człowiek ma w sobie, jest ogromna. Z wiekiem entuzjazm i zaangażowanie słabną. Wtedy właśnie rodzi się w nas skłonność do patrzenia wstecz i analizowania swoich dokonań – oddzielania ziaren od plew. Nie mogę udzielać porad sam sobie, więc napiszę je dla ludzi przed trzydziestką.

7 porad które zmieniłyby moje życie gdybym otrzymał je przed trzydziestką
7 porad które zmieniłyby moje życie gdybym otrzymał je przed trzydziestką

Oto 7 porad, które zmieniłyby moje życie, gdybym otrzymał je przed 30-tką:

1. W szkole nie nauczą Cię wszystkiego

No cóż – znaczenie szkoły jest przeceniane. Pewnie wiele osób się ze mną nie zgodzi, jednak znakomitą większość tego, co rzeczywiście przydaje mi się w życiu, nauczyłem się poza szkołą. Pewnie słyszałeś nieraz, co na temat wiedzy wyniesionej ze szkoły mówią ludzie tacy jak Robert Kiyosaki, James Altucher czy Grant Cardone. To wiedza i doświadczenie, które zdobędziesz samodzielnie, jest w stanie przynieść Ci fortunę, niezależnie od posiadanych dyplomów i świadectw. Tę lekcję dostajemy jednak grubo po trzydziestce

2. Nie ma znaczenia, co ludzie myślą o Tobie

Tylko Twoja opinia o sobie ma znaczenie dla siebie i koncentruj się na tym, aby była ona jak najlepsza. Wielokrotnie to, co chcesz osiągnąć, może słabo pasować do oczekiwań innych wobec Ciebie. Nie przejmuj się tym. Każdy człowiek ma swoje cele i aspiracje i są one tak samo różne dla każdego, jak odciski palców.

Gdy patrzę w swoją przeszłość, myślę, że niepotrzebnie traciłem czas na próby kontrolowania rzeczy, których kontrolować nie mogłem i cudze opinie na mój temat są właśnie takimi rzeczami.

“skup się na własnym g.wnie”

Gary Vaynerchuk

To bardzo dosadne sformułowanie, ale dokładnie wskazuje, że każdy powinien zajmować się tym, co robi. Zatem opinie innych na Twój temat nie powinny mieć większego znaczenia dla Ciebie. Podobnie jak ich oczekiwania względem Ciebie.

3. Życie nie jest sprawiedliwe

Nigdy nie było. I nigdy nie będzie. Zdarza się, że dobre rzeczy trafiają się złym ludziom a złe dobrym. Szkoda czasu na zastanawianie się nad przyczynami tego, że często bywasz ofiarą psikusów losu. Zamiast tego skoncentruj się na tym, co Cię motywuje do działania. Postanów, że bierzesz pełną odpowiedzialność za swoje działania. A to, że czasem zły człowiek wygra…? Nie masz wiedzy ani szczególnego prawa, aby oceniać innych ludzi. Nie trać więc na to czasu. Życie i świat po prostu jest i jest dla wszystkich takie samo. To nie ono i nie okoliczności decydują o wszystkim, tylko to, w jaki sposób je odbierasz i interpretujesz. Zatem – miej właściwe nastawienie. Dzięki temu staniesz się człowiekiem o dużym wpływie na świat wokół siebie. Postanów sobie, że w swoim sercu i dla siebie zawsze będziesz zwycięzcą.

4. Porażka jest podstawowym składnikiem procesu nauki

Oczywiście – nikt nie lubi przegrywać. Gdy byliśmy młodzi, szkoła nauczyła nas, że błąd i porażka to złe rzeczy, a ci, którzy błądzą, zajmują ostatnie miejsca. W prawdziwym świecie dzieje się inaczej. Porażka nie jest przeciwieństwem sukcesu. Jest jego wczesnym stadium. Nieodłącznym elementem drogi poznawczej. Tym lepiej przygotujesz się do realizacji swoich aspiracji, im więcej porażek poniesiesz. Oczywiście, tym, czego musisz się nauczyć możliwie najszybciej jest podnoszenie się po każdym upadku. Jeśli przeanalizujesz biografie wielkich ludzi, łatwo dostrzeżesz, że wielkość ich sukcesu zwykle jest proporcjonalna do ilości odniesionych porażek.

7 porad przed trzydziestką

5. Pieniądze to nie wszystko

W młodości ekscytujemy się wolnością, którą dają nam pieniądze. Nawet w biznesie pieniądze nie powinny być głównym powodem działania.

“Jesteśmy tutaj po to, aby być rzeką, a nie zbiornikiem. Niech pieniądze będą tylko narzędziem do osiągania swoich marzeń. Zamiast skupiać się na pieniądzach, myśl o wartości, którą możesz wnieść w życie innych ludzi.”

Adam Legas – założyciel i prezes firmy NanoHydr8

Pomyśl, jaki wkład możesz wnieść do otoczenia, w którym żyjesz. Jak możesz komunikować się z nimi i rozwiązywać ich problemy. Szukaj ludzi, buduj z nimi relacje i dbaj o te, które już zbudowałeś.

6. Dbaj o swoje ciało

Twoje ciało jest Twoim pojazdem na drodze do sukcesu. Jeśli Ty się o nie zatroszczysz, ono zatroszczy się o Ciebie. Wielu ludzi w młodym wieku nie docenia wpływu, jaki ich ciało ma na możliwość osiągnięcia sukcesu. Pewnie nie jest popularne to, co teraz napiszę, ale zastanów się: jak wiele znasz osób, które osiągnęły sukces mimo że nie dbały o siebie? Zatem – ćwicz! Nie dlatego, że chcesz zrobić na kimkolwiek wrażenie swoją muskulaturą, ale dlatego, że samo ćwiczenie sprawi, że będziesz się dobrze czuć. W gratisie dostaniesz obniżenie poziomu codziennego stresu i wzmocnienie swoich sił mentalnych. A nawet jeśli przy okazji zaspokoisz odrobinę próżności – nic w tym złego

7. Żyj po coś

Jako dorośli ludzie uczymy się kierować swoją energię i uwagę w wybrane przez siebie rejony. Wcześniej – byliśmy wszędzie. Gdy byłem młodszy, pasjonowało mnie wszystko. Chciałem być każdym i robić wszystko. Chciałem sprostać wszystkim wymaganiom. Uczyłem się, pracowałem, założyłem rodzinę, urodziłem (no ok – brałem udział w pojawieniu się na świecie) dziecko. Wszystko to dlatego, że wydawało mi się, że tak trzeba. Że to rzeczy, które są właściwe. Szczerze mówiąc – nie zastanawiałem się za bardzo, czy są to kolejne kroki na mojej drodze do celu, bo (znów szczerze mówiąc) nie bardzo myślałem nad tym, co jest moim celem. Nie brzmi to zbyt dobrze – prawda? Ale zastanów się, czy przypadkiem nie masz tak samo? Mądrość i cel przychodzi z wiekiem. Dopiero później łapiemy się na tym, że szliśmy utartą ścieżką i niekoniecznie doszliśmy do miejsca, w którym chcieliśmy się znaleźć. Dlatego tak bardzo warto możliwie szybko zastanowić się nad tym, co jest prawdziwym celem i sensem życia i czy wszystkie kroki, które podejmujesz, prowadzą do tego celu. Spełnienie i szczęście zależą od tego, czy wiesz, po co żyjesz.

Podsumowanie

Nie ma sensu bać się porażek. Strach przed nimi i obawa przed tym, co inni powiedzą, gdy zobaczą, że się pomyliłeś – są najczęstszymi przyczynami blokad, odgradzających Cię od sukcesu. Myl się, upadaj i szybko podnoś. Znajdź przyczynę porażki i pomyśl co zrobić, aby na drugi raz było lepiej. Bo oczywiście – bez sensu jest popełniać ciągle te same błędy. Czy żałuję błędów, które popełniłem w życiu? Nie! Jeśli czegoś żałuję, to bardziej tego, że nie robiłem więcej nawet kosztem jeszcze większej ilości porażek.

Życie trzeba przeżyć. Być jego uczestnikiem a nie tylko obserwatorem. Mistrzowie popełnili w swoim życiu więcej błędów, niż zwykli ludzie podjęli jakichkolwiek działań. Trzymam więc kciuki za wszystkie Twoje działania i za wszystkie błędy, które w życiu popełnisz. Znam niewiele osób, które żałują, że coś zrobiły. Znam za to mnóstwo osób, które żałują, że czegoś nie zrobiły…
Dlatego odważyłem się udzielić tych kilku porad dla ludzi przed trzydziestką