Po co mam dołączyć do Klubu Toastmasters?
Zastanawiałeś się kiedyś, po czym poznasz, czy ktoś jest, czy nie jest mądry? Wiem, że to trochę dziwne pytanie, ale pytam zupełnie poważnie. Jeśli wyposażysz człowieka w ogromną mądrość ale nie dasz mu umiejętności mówienia, czym będzie się on różnił od człowieka o przeciętnej wiedzy? Można nawet zaryzykować twierdzenie, że ten drugi, jeśli będzie – jak to mówią – “wygadany” – może wydać się wszystkim słuchaczom znacznie mądrzejszy od swojego mądrego kolegi.
Dlatego właśnie chcę Cię dzisiaj zachęcić do rozejrzenia się po okolicy i znalezienia klubu Toastmasters.
Jeśli masz podstawową zdolność rozumienia języka angielskiego możesz się zdziwić – co ma wspólnego mistrzostwo w robieniu tostów ze sztuką, która ma mi pomóc w pokazywaniu innym mojej wiedzy.
Otóż – nie chodzi o tosty, tylko o toasty – takie krótkie mowy, które się wygłasza po to, aby mieć pretekst do wypicia jeszcze jednego kieliszka szampana, czy wódki.
Listen to „Odcinek 016 – Dlaczego powinieneś dołączyć do Toastmasters” on Spreaker.
A teraz na poważnie.
Kluby Toastmasters to niewielkie (zwykle kilkanaście do kilkudziesięciu członków) grupy ludzi, którzy spotykają się w miarę regularnie, aby się nawzajem torturować.
No bo jeśli wierzyć statystykom, publiczne przemawianie jest na pierwszym miejscu listy największych obaw. Ludzie bardziej boją się publicznego przemawiania niż śmierci. Innymi słowy – jeśli jesteś na pogrzebie, to ludzie chętniej zamieniliby się na miejsca z nieboszczykiem w trumnie niż z osobą, która wygłasza mowę pogrzebową.
To wcale nie miało być śmieszne – to jest raczej dramatyczne.
I właśnie rozwiązaniem tego dramatu mogą być wpomniane już kilkakrotnie Kluby Toastmasters. Ludzie spotykają się tam w miarę regularnie i dzielą się różnymi rolami. Część ma funkcje aktywne – polegające na mówieniu różnych rzeczy. Część ma funkcje pasywne – polegające na ocenianiu różnych elementów wystąpień tych pierwszych osób.
Ocenia się ogólną wartość przemówienia, język, zgodność z założeniami (każda mowa powinna spełniać pewne wymagania zapisane w podręczniku), mowę ciała, płynność i jeszcze parę innych spraw.
Czujesz już, jak wielki potencjał spoczywa w takich spotkaniach?
Jeśli jesteś szefem firmy albo działu HR, to taki Klub jest dla Ciebie istnym rajem i żródłem pozyskiwania idealnych kandydatów do pracy.
Tyle że.. większość uczestników tych spotkań, to ludzie, którzy wcale pracy nie szukają. Jeśli ktoś przychodzi na takie spotkania, ma świadomość tego, co może dzięki nim zyskać – prawdopodobnie potrafi świetnie sam o siebie zadbać a Toastmasters jest tylko sposobem nabrania szlifów.
Ale – szefie – próbuj – może akurat uda Ci się kogoś przekonać, by pracował dla Ciebie. Pamiętaj jednak, by przygotować się dobrze – w końcu idziesz do mistrzów ciętej riposty.
Dla ciągle nieprzekonanych kilka najważniejszych korzyści, które możesz uzyskać, jeśli dołączysz do Toastmasters:
1.Rozwiniesz umiejętności komunikacyjne
Wielu menedżerów nieźle się komunikuje. Ale “nieżle” może nie wystarczyć. Dzięki informacji zwrotnej, jaką uzyskasz, szybko zorientujesz się, czy sposób, w jaki formułujesz swoje wypowiedzi pozwala ci na skuteczne i efektywne przekazywanie zamierzonych treści. Może się okazać, że twoje intencje całkowicie rozmijają się z przekazem
2. Rozwiniesz umiejętności przywódcze
Jako Toastmaster, masz okazję pełnić funkcje zwierzchnie wobec wszystkich zgromadzonych. Uczysz się jak zarządzać spotkaniem, rozdzielać zadania i rozliczać z ich wykonania. Uczysz się odpowiedzialności i umiejętności szybkiego podejmowania decyzji, które mają wpływ na wszystkich uczestników. Jeśli poczujesz, że spełniasz się w tej roli, masz możliwość pełnienia jednej z ważnych (aczkolwiek nieodpłatnych) funkcji w zarządzie Klubu a później wyższych struktur.
3. Rozwiniesz umiejętności pracy w grupie
Przejmowanie ról innych, pomaganie nowym klubowiczom, wspieranie i inspirowanie, dawanie dobrego przykładu. To ciągłe zadania, które stoją przed każdym, kto przychodzi na spotkania Klubu.
4. Rozwiniesz umiejętność słuchania
Dobry Toastmaster, to dobry słuchacz. Ocenianie innych i wskazywanie sposobów na poprawianie ich wystąpień jest kluczowym elementem każdego spotkania.
5. Zdobędziesz kontakty i przyjaciół
Cotygodniowe spotkania z ludźmi, którzy mają podobny system wartości, są ambitni i pracowici – czy to nie doskonała okazja na stałe wejście do towarzystwa, o którym zawsze marzyłeś? Z wieloma osobami z mojego Klubu spotykam się przy wielu innych okazjach, w tym towarzyskich.
6. Rozwiniesz się jako mówca
Czy odniosłeś kiedyś przyjemność z publicznego występu?
Czy poczułeś kiedyś, że rzeczywiście dotarłeś i poruszyłeś swoją publiczność?
Dowiedz się, jak to jest.
7. Uzyskaj wartościową ocenę swoich umiejętności
Różni ludzie różnie cię oceniają, bo łączą cię z nimi różne relacje. Dzięki temu, że w Toastmasters zazwyczaj spotykasz ludzi spoza swojej branży, jesteś w stanie uzyskać rzeczywistą ocenę tego, co komunikujesz, a nie tego, co masz w głowie.
8. Nabierzesz wiary w siebie i swoje możliwości
Obcowanie z ludźmi, którzy umieją więcej i chcą się swoją wiedzą dzielić, zawsze skutkuje wzrostem. Wzrost wywołuje przyjemne poczucie stawania się kimś lepszym, bardziej wartościowym. Ludzie z twojego otoczenia zaczynają zauważać zmiany w tobie i zaczynają darzyć cię coraz większym szacunkiem. Czy znasz lepszy sposób na budowanie pewności siebie?
9. Uczysz się najważniejszych rzeczy płacąc ułamek wartości tego, co dostajesz
Co tydzień uczestniczysz w najlepszych warsztatach rozwijających najbardziej przydatne umiejętności biznesowe. Opłata półroczna wynosi 180 zł. Nie mów tego głośno, bo ludzie Ci nie uwierzą. To aż skandalicznie niski koszt stawania się liderem.
Mam nadzieję, żę zachęciłem Cię do działania. Jeszcze dzisiaj zorientuj się, gdzie jest najbliższy Klub Toastmaster, dzwoń i umawiaj się na spotkanie.