Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie

Spis Treści

Dlaczego warto wiedzieć, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie? Ludzie Cię oceniają. Czy Ci się to podoba, czy nie. Czy to z ich strony dobre, czy złe – oceniają i już. Lepiej więc, abyś do tej oceny przygotował się i zaprezentował się właściwie. Pierwsze kilka sekund znajomości decyduje o całej przyszłej relacji i jeśli pierwsze wrażenie nie będzie dobre, trudno będzie je potem zmienić.

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie
Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie

Bądź lub stań się atrakcyjnym człowiekiem

Warunkiem dobrego pierwszego wrażenia jest to, co masz w sobie, a nie na sobie.
Oczywiście – zły wygląd odstrasza, ale ludzie poszukują czegoś więcej, zanim podejmą decyzję odnośnie tego czy i jak zareagować na próbę kontaktu z Twojej strony.

W naszym mózgu znajdują się tzw. neurony lustrzane, które aktywizują się w trakcie nawiązywania relacji i zwiększają naszą zdolność dostrzegania podobieństw. I choć słowo “lustro” sugeruje podobieństwo wizualne, okazuje się, że poszukujemy podobieństw zupełnie innego rodzaju. Podobnego rodzaju wrażliwości, wartości, typu reakcji, upodobań, pasji.

Wiesz, jak reagujesz na różne rzeczy (np. na radość lub cierpienie ludzi lub zwierząt) i szukasz podobnych reakcji u innych ludzi. I właśnie pod tym względem jesteś oceniany w ciągu pierwszych sekund nawiązywania relacji.

Jak więc stać się atrakcyjnym człowiekiem?

Zastanów się, jakiego typu ludzi chciałbyś do siebie przyciągnąć?
Jakie cechy mają ci ludzie?
Oceń poziom tych cech u siebie (w skali od 1 do 10)

Tam, gdzie jesteś słabszy niż 6 – zacznij pracować i rozwijać w tym kierunku.
Stale obserwuj i kompletuj listę cech i zachowań ludzi, na których ci zależy.
Co jedzą, jak się zachowują, gdzie spędzają czas, jak się ubierają, jak się witają.

Jest takie przysłowie – “ciągnie swój do swego”. Stań się osobą, do której będą ciągnąć ludzie, z którymi chcesz przebywać

Bądź autentyczny

Punkt pierwszy zadziała tylko wtedy, kiedy Twoje bycie atrakcyjnym człowiekiem nie będzie udawaniem atrakcyjnego człowieka. Twoim zadaniem jest rozwinąć się, zdobyć nowe umiejętności i stać się lepszą wersją siebie – a nie nauczyć się udawać kogoś, kim nie jesteś.
Wszelki fałsz szybko się ujawni i wyjdziesz na oszusta.

Traktuj ludzi… jak ludzi

Nie traktuj ludzi, jak kolejnych celów do zdobycia i odhaczenia. Oczywiście, że masz mieć listę ludzi, których chcesz do siebie przyciągnąć i wprowadzić do swojego biznesu. Jednak ta lista ma mieć tytuł – ludzie, których problemy chcę poznać, zrozumieć i pomóc rozwiązać.

Dzięki temu, że sam zaczniesz o nich myśleć inaczej, również ich reakcje się zmienią. To nie są klienci, prospekci, cele, zdobycze. To ludzie – z problemami, wizjami, marzeniami, wyzwaniami. Dowiedz się o tych rzeczach i pomóż im je osiągać.

Mniej mów – więcej słuchaj.

Rzadziej ogłaszaj, częściej pytaj. Nie zastanawiaj się nad tym, co powiesz. Zrezygnuj ze skryptów i innych podpowiedzi prezentacyjnych. Zamiast tego skoncentruj się na poznawaniu potrzeb i problemów a następnie na ich spełnianiu i rozwiązywaniu. Kiedy ludzie zaczną opowiadać o swoich dążeniach i nadziejach, dużo łatwiej będzie Ci zorientować się, co rzeczywiście możesz dla nich zrobić.

Zawsze bądź pozytywnie nastawiony.

Bądź tą osobą, która rozświetla pokój swoim wejściem.
Łatwo jest dołożyć swoje do festiwalu narzekania i szukania winnych całego zła na świecie.

Nie musisz tego robić i w dłuższym okresie zyskasz więcej, jeśli odwrócisz negatywną rozmowę w coś pozytywnego, dającego nadzieję i wskazującego możliwości. Nawet, gdybyś miał być jedyną osobą o zdaniu przeciwnym do tego obowiązującego negatywnego. Zawsze warto być wyjątkiem. Ludzi wyjątkowych się pamięta. A przecież to jest Twój cel – pamiętasz? Zrobić dobre pierwsze wrażenie.

Uznawaj wielkość i wspaniałość innych

Przyłapuj ludzi na dobrych uczynkach i chwal ich za to. Gratuluj każdemu ich osiągnięć. Niech Cię kojarzą z pozytywnymi wydarzeniami w swoim życiu. Ilekroć znajdujesz kogoś nowego w mediach społecznościowych – znajdź kilka różnych ciekawych rzeczy o tej osobie. Przy każdej kolejnej okazji znajduj powód, by wspomnieć o tym i pochwalić. Najlepsze zajęcie, to ciągłe szukanie powodów do chwalenia i gratulowania innym ludziom – nieprawdaż?

Dawaj!

Większość ludzi jest nastawionych na branie. Wszyscy wystawiają rękę i chcą coś dostać. To świetny sposób, by znów pozytywnie się wyróżnić. Nawet, jeśli jeszcze nie jesteś za bardzo majętny. A nawet szczególnie wtedy. Pamiętaj, że ktokolwiek powołał nas do życia i rządzi tym światem – chętnie daje temu, kto daje innym, niż temu, kto chce od innych.

Pamiętasz Ziga Ziglara? Zdobędziesz wszystko, czego chcesz, jeśli pomożesz innym zdobyć to, czego oni chcą.
Dawaj, dawaj, dawaj, Pomagaj, wspieraj, udostępniaj, mnóż, dodawaj, bądź gotowy i chętny.