Wdzięczność wydaje się czymś prostym. Pisałem o niej sporo – np. w tym artykule. Okazuje się jednak, że wielu ludzi ciągle nie wie, jak być wdzięcznym. Dzisiejszy wpis jest bardzo ważny i może mieć dla Ciebie przełomowe znaczenie. Jeśli chcesz, aby w Twoim życiu pojawiało się więcej pozytywnych rzeczy – przeczytaj go uważnie w całości.
Cytaty na temat pozytywnego myślenia i tego, jak być wdzięcznym:
“Możesz narzekać, że róża ma kolce. Możesz też cieszyć się, że kolczasty krzak ma takie piękne kwiaty.”
Abraham Lincoln
“Ludzie zbyt wiele czasu poświęcają temu, co negatywne. A może by tak zacząć szukać tych drobnych pozytywów i sprawiać, by rozkwitały?”
Nhat Hanh
“Bycie pozytywnym i wdzięcznym za wszystko decyduje o tym, jakie będzie Twoje życie.”
Joel Osteen
“Choć na chwilę przestań myśleć o problemach i skoncentruj się na pozytywnych możliwościach. Zobaczysz o ile więcej będziesz w stanie zrobić.”
Ralph Marston
Problem wynikający z negatywnego nastawienia
Ludzie ciągle doszukują się tego, co niedoskonałe lub co ich nie zadowala w każdej sytuacji. Sprzedałeś coś, ale masz do siebie pretensje, bo coś w trakcie sprzedaży mogłeś zrobić lepiej, albo zapomniałeś o sprzedaży dodatkowej rzeczy i nie zarobiłeś tak dużo jak mogłeś? A może wygrałeś coś, ale oczekiwałeś, że w nagrodę dostaniesz coś innego? Albo wykonałeś kawał dobrej roboty, ale zamiast myśleć o tym, co zrobiłeś dobrze, skupiasz się na drobnostkach, które nie wyszły tak dobrze, jak chciałeś?
Problem wynikający z powyższego nastawienia jest następujący: wysyłasz w świat niespójne sygnały. Jeśli znajdujesz coś negatywnego w sytuacjach, które powinny być pozytywne, Twoja podświadomość zaczyna kojarzyć niedosyt, stres i niezadowolenie z wydarzeniami, które postrzegasz ogólnie jako pozytywne. Głównym zadaniem podświadomości jest chronienie Cię. Z czasem zaczyna Cię więc chronić przed dobrymi rzeczami, aby nie stały się one kolejnym źródłem rozczarowań i negatywnych myśli.
Zobacz, jak może to wpłynąć na Twoje działania liderskie:
Zaprosiłeś kogoś do współpracy. Widzisz, że nie robi on tego, czego od niego oczekujesz i nie duplikuje Twoich działań. Denerwuje Cię to i stresuje. Do Twojej podświadomości przechodzi konkretny sygnał – jeśli zaprosisz kogoś do współpracy, pojawiają się nerwy i stres. Należy zatem w dobrze pojętym Twoim interesie chronić Cię przed takimi zdarzeniami w przyszłości. Podświadomość zaczyna więc sabotować Twoje działania rekrutacyjne. Pojawia się w Tobie irracjonalna niechęć do kontaktów z ludźmi. Zaczynasz dostrzegać same negatywne cechy w ludziach, których chciałeś zaprosić. Inne wydarzenia nagle okazują się ważniejsze niż pojawienie się na umówionym spotkaniu. Rozpoznajesz ten schemat? Zdarzyło Ci się to kiedyś?
Ostrożnie z sarkazmem, cynizmem i negatywizmem
Przyciągasz do swojego życia rzeczy i zdarzenia, za które jesteś wdzięczny. Nawet te, kiedy Twoja wdzięczność ma podłoże cyniczne lub negatywne. Czy kiedyś zdarzyło Ci się słyszeć od rodziców albo nauczycieli – przestań płakać, bo nie masz powodu – ale jak chcesz, to dostarczę ci powód, żeby się płacz nie zmarnował? Wiem – brzmi to okrutnie. Niestety – energia zgromadzona wokół nas działa podobnie. Stara się wyrównywać braki. Jeśli więc Wysyłasz w świat sygnał niezadowolenia z sytuacji, która jest pozytywna, świat będzie dążył do wyrównania energii. Wyrówna – czyli dośle Ci problemów i zmartwień skoro już zachowujesz się tak, jakby były obecne.
Wypełniaj wdzięcznością i radością każdą wolną przestrzeń
Wiem – brzmi to trochę pompatycznie. Ale zastanów się nad tym, co napisałem powyżej i pomyśl, jak zadziała zasada zachowania energii w tym przypadku. Skoro świat dostarcza powodów do zmartwień tym, którzy martwią się bez powodu, to dostarczy też powodów do radości tym, którzy cieszą się bez powodu 🙂
Jak być wdzięcznym bez żadnego “ale”
Wdzięczność to nie jest mówienie:
“Nie chcę narzekać, ale…”
“Jestem wdzięczny, ale…”
Bycie wdzięcznym to bycie wdzięcznym – kropka. Żadnych “jeśli”, “ale” i innych warunków. Podobnie jak z miłością, wdzięczność również powinna być bezwarunkowa. Dlatego ćwicz i trenuj wdzięczność okazując ją i obserwując, jak robią to inni. Np.:
- Rób listy wdzięczności – fizyczne, spisane na kartkach, nie w komputerze. Wyrażaj w nich wdzięczność wykorzystując zasadę zachowania energii opisaną wcześniej. Jeśli będziesz z góry wyrażać wdzięczność za coś, co chcesz, aby się pojawiło w Twoim życiu – pojawi się. Nie samo – rzecz jasna. Zaczniesz dostrzegać wokół siebie możliwości realizacji a świat i Twoja podświadomość będą Ci pomagać
- Śmiej się jak zwariowany (choćby tylko wtedy, gdy nikt nie widzi) i dziękuj rzeczom wokół Ciebie. Np. telefonowi/tabletowy/komputerowi – za to, że pozwalają Ci czytać to, co napisałem. fotelowi, że tak dobrze dba o Twoje plecy. Biurku – że pozwala Ci wygodnie pracować – itd. Po co masz to robić? Aby wytwarzać pozytywny nawyk i swoiste podciśnienie dobra.
- Wykonuj czynności, które pokazują, że jesteś wdzięczny. Np. udostępnij mój post pokazując, że jesteś wdzięczny za to, że czegoś nowego Cię nauczyłem. Pochwal sprzedawcę w sklepie za to, że Cię obsłużył (pamiętaj – bezwarunkowo – bez względu na to, jak Cię obsłużył. Jeśli obsłużył Cię źle, a Ty mu podziękujesz – jak myślisz, jak obsłuży Cię następnym razem?)
Jeśli mój post pomógł Ci w czymś i zrozumiałeś na czym polega bezwarunkowa wdzięczność – udostępnij go swoim znajomym. Napisz w komentarzu, co sądzisz o tym, o czym napisałem.
Dziękuję Ci za Twój komentarz, polubienie i udostępnienie. Jestem Ci bardzo wdzięczny!
Czytałeś ten artykuł Michała Pasterskiego? Jeśli nie – to przeczytaj koniecznie!