Jak się motywować, gdy masz ochotę się poddać…

Spis Treści

Dlaczego dzisiaj piszę o tym, jak się motywować.

 w drodze na szczyt musisz wiedzieć, jak się motywowaćW poszukiwaniu wiedzy marketingowej udałem się po naukę do Tomasza Damiana. No bo przecież – jeśli się uczyć, to od najlepszych…
Zapisałem się na szkolenie i zaraz po pierwszej lekcji dostałem zadanie domowe – stworzyć wpis zgodny z zasadami SEO. Jedna z tych zasad mówi, że słowa kluczowe – jak się motywować – muszą pojawiać się możliwie często, ale tak, aby nie sprawiały wrażenia sztuczności i pasowały do kontekstu. Temat sam się znalazł, bo otrzymałem pocztą link do artykułu napisany przez Leslie Ye, zamieszczonego na hubspocie. Zapraszam do lektury, bo sam bardzo się zaciekawiłem tym, co tam przeczytałem i tym przyjemniej odrabiało mi się moją pracę domową.

9 sposobów na to, jak się motywować w trudnych chwilach

1. Trzymaj pod ręką listę swoich dotychczasowych sukcesów – choćby najmniejszych.

Kiedy popatrzysz na to, co już udało ci się pomyślnie zrealizować, Twój nastrój na pewno się poprawi. A może motywujesz się odwrotnie? Zrób listę błędów, które udało ci się naprawić – dzięki temu uwierzysz, że nawet jeśli to, co robisz nie do końca wyjdzie, to w końcu uda ci się sprawę dopracować i wyjść na swoje.

2. Nastrój się pozytywnie właściwą muzyką – jak się motywować, to na maks

Requiem Mozarta to dzieło skończone i doskonałe, ale…. Ale nie sprawdzi się jako muzyka motywacyjna. Jeśli chcesz nastroić się pozytywnie, szukaj utworów radosnych, o pozytywnym wydźwięku. Podświadome odbieranie emocji płynących z otaczających cię źródeł jest bardzo interesującym tematem. To, co na teraz najważniejsze, to fakt, że nawet jeśli nie odbierasz słów, to twoja podświadomość dostraja się do nastroju i programuje twoje poczynania zgodnie z tym nastrojem.

3. Zobacz motywujący film – sprawdź jak się motywują inni

YouTube pełen jest motywujących historii zarówno „zawodowych motywatorów” jak i zupełnie zwykłych ludzi, dzielących się swoimi historiami tylko dlatego, że czują naturalną potrzebę dzielenia się swoim sukcesem. Filmy zwykle niosą przekaz bardziej bezpośredni, mniej alegoryczny niż muzyka. Dlatego kiedy potrzebujesz bezpośrednio nakarmić swoją świadomość, wybierz film zamiast muzyki.

4. Ustal poranną rutynę – motywuj się zadaniami

Siła twojej woli zawsze ma swoje maksimum na początku dnia. To właśnie wtedy powinny być ustalane dzienne plany i rozpoczynane wszystkie dziennie zajęcia. Jeśli rozpoczniesz i rozplanujesz jakąś czynność z samego rana – masz znacznie większą szansę na pomyślne zakończenie jej w ciągu dnia, bez frustrowania się o popadania w negatywne nastroje. Im później i koniec dnia (pracy) bliższy, tym trudniej zacząć coś, co ma być skończone jeszcze dzisiaj.

5. Zgarnij parę zwycięstw na samym początku dnia – nakarm podświadomość sukcesem

Zastanów się, co możesz zacząć i pozytywnie zakończyć z samego rana. Nawet jeśli będzie to drobna rzecz, to jej pozytywne załatwienie sprawi, że nastroisz się odpowiednio na resztę dnia. Jeśli już zupełnie nic nie przychodzi Ci do głowy – pozmywaj naczynia. Lśniący zlew to naprawdę dobry sposób na rozpoczęcie dnia.

6. Najtrudniejsze zadania zaczynaj dzień wcześniej – twórz motywujące środowisko pracy i myśli

Pisanie długich wpisów na blog (na przykład takich, jak ten) i wykonywanie innych długotrwałych i złożonych czynności dobrze jest podzielić na dwie części. Rozplanowanie wszystkiego i ustalenie potrzebnych materiałów, które być może trzeba będzie zdobyć, pozwoli ci w późniejszym czasie na pracę w skupieniu, bez potrzeby odwracania uwagi. Poza tym – utrzymywanie wysokiego poziomu koncentracji przez dłuższy czas może być trudne. Ważne jest również, że wcześniejsze rozpoznanie potrzeb pozwala twojej podświadomości szukać rozwiązań problemów w wolnym czasie.

7. Codziennie zrób coś, co cię uszczęśliwia – polub to, co robisz

Odkładanie wszystkiego nie jest objawem lenistwa ani złego traktowania swojej pracy. Zwykle jest to objaw niezadowolenia z efektów pracy lub bardziej ogólnie, objaw braku szczęścia lub spełnienia. Zrób czasem przerwę w pracy i zrób coś, co sprawi ci przyjemność. Zwykle w ogólnym rozrachunku będzie to bardziej efektywne niż długotrwałe angażowanie się całkowicie w jedną czynność

8. Nagradzaj się – mówimy o tym, jak się motywować a nie karać

Opracuj system samonagradzania – dziel pracę na możliwie małe etapy i nagradzaj się za ich zrealizowanie. W ten sposób unikniesz zniechęcenia i frustracji a twój poziom satysfakcji znacząco wzrośnie.

9. Ładuj się cudzą pozytywną energią – zagospodaruj dobrą karmę.

Znasz kogoś, kto zawsze jest zmotywowany i pozytywnie nastawiony? Podejdź do niego i porozmawiaj. Wypijcie razem kawę i poplotkujcie przez chwilę. Pozytywny nastrój bardzo łatwo się przenosi i w kilka chwil taki rozmówca może ci pomóc naładować swoje akumulatory pozytywną energią.

z tej książki dowiesz się, jak się motywowaćTego, jak się motywować, dowiesz się w wielu miejscach – szukaj zamiast popadać we frustrację

Poza wyżej wymienionymi technikami jest jeszcze wiele innych, których wprowadzenie może podnieść twoją wydajność i pomóc zresetować się przed rozpoczęciem trudnego zadania. Seria oddechów, kilka podskoków, energiczne wyrzuty ramion w górę, radosny okrzyk, bicie brawa, nucenie ulubionej piosenki, spojrzenie za okno, przewietrzenie pokoju. Pewnie potrafisz samodzielnie do tej listy dopisać jeszcze wiele pozycji. Samo myślenie o tym, jak się pozytywnie naładować już rozpoczyna proces pozytywnego ładowania.
Wymyślaj różne scenariusze i zapisuj je do późniejszego stosowania. Może pomożesz komuś – to dopiero pozytywnie ładuje.
No i co chyba najważniejsze – uśmiechaj się! Nawet sztuczny i wymuszony uśmiech ma dużą wartość.
Na moim blogu znajdziesz inne wpisy mówiące o tym, jak się motywować, jak układać plany, by podnieść efektywność oraz jak skończyć z odwlekaniem.
Te wpisy siłą rzeczy jedynie sygnalizują temat – z przyjemnością porozmawiam jeśli uznasz, że potrzebujesz więcej wiedzy. Z pewnością mogę pomóc.
Mam nadzieję, że udało mi się zainteresować cię tematem samorozwoju i motywacji, ale przede wszystkim wierzę, że teraz już wiesz, jak się motywować

 

Jeśli podobają Ci się moje wpisy i chciałbyś, abym informował Cię na bieżąco o tym, że na moim blogu wydarzyło się coś nowego – skorzystaj z poniższego formularza i dopisz się do listy subskrypcyjnej.  Zapraszam